Çekirdek yatırımlara yeni damlalar bekliyor

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

En iyi üniversite kuluçka merkezleri arasında dünyada 18. ve Avrupa'da 8. sırada olan İTÜ 'Çekirdek'in Big Bang Startup Challenge yarışması bu yıl da rekor hedefliyor. Dünyada girişimcilere en fazla kaynak sağlayan ilk üç girişimcilik yarışması arasında yer alan yarışmada girişimciler 7'nci kez kozlarını paylaşacak. Bu yıl yarı finale kalan 170 girişimden sıyrılarak finale kalan 20 girişim, İstanbul'da sahnede yatırım ve hibe imkânından pay almak için yarışacak. Yarışma, geçen yıl 17 milyon TL'lik yatırıma ulaşmıştı. İTÜ Çekirdek, bu yıl yeni paydaşları ile bu miktarı daha öteye taşımayı hedefliyor İTÜ Çekirdek, bu yıl girişimlere can suyu olan etkinliğin yatırım havuzuna yeni 'damlalar' bekliyor.

Yatırımlar merdiven

Geçen yıl 40'ı aşkın destekçi, 14 yatırımcı şirket ve yatırımcı ağı ile 10 bireysel yatırımcının yer aldığı etkinlik, bu yıl da pek çok kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor. Bu yıl da yarı finale kalanlar arasında geleceği etkileyecek başarılı girişimcilerin, süpriz ve heyecanlı işlerin olduğunu vurgulayan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp, bu yıl yine dünya çapında ses getireceğin inandıkları yerli girişimlere daha fazla destek olmak için yeni yatırımcılara kucak açtıklarını belirtti.

Firmaların riskinin çok daha az olduğunu kaydeden Tunçalp, küçük miktarlardaki yatırımların değerli girişimlere merdiven olduğunu ve onlar bu merdivenleri tırmanarak zirveye ulaştığında yatırım yapan şirketlerin de kazandığını söyledi. Big Bang'te çok fazla girişimin hayatına dokunulduğunu vurgulayan Tunçalp, "Bu küçük yatırımlarla -biz çekirdek yatırım diyoruz- girişimciler için bir nefes. Ufak paraları damlatarak, girişimlere can suyu olacak yatırımlar arıyoruz" dedi.

Gelecek vadeden yatırım imkanı

İTÜ Çekirdek olarak birçok şirkete iyi, gelecek vadeden girişime yatırım yapma imkanı sunduklarını ifade eden Tun-

Geçen yıl 17 milyon TL'lik yatırım havuzuna ulaşan Big Bang Startup Challenge, bu yıl can suyuna yeni 'damlalar' bekliyor.

çalp, "Bunun en yakın örneği geçen yılın ilk 20'si birçoğu ihracata bile başladı. Girişim startup ekosistemine uzak olan, bilmeyen şirketler, yatırım yapmaktan korkmasınlar. Herkesin bir noktada bir girişime yatırım yapması gerekiyor, nesiller değişiyor. Özellikle kendi alanlarında yenilikçi girişimlere yatırım yapıp uçlarından tutmaları gerek. Bu tehdit değil pazarı da büyütüyor" diye konuştu. Döviz kurlarındaki bu oynaklığa karşı, şirketlerin yatırım yapmaktan kaçınmaması gerektiğini söyleyen Tunçalp, "Küçük miktarlarla girdiğiniz girişim bir anda unicorn oluyor. Bu fırsat bile olabilir" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.