İklimle mücadele için “teknoloji ittifakı”

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DİDEM ERYAR ÜNLÜ [email protected]

Geçtiğimiz hafta San Francisco'da gerçekleşen Küresel İklim Hareketi Zirvesi'nde (GCAS) hayata geçirilen Step Up Deklarasyonu, dünyanın önde gelen 21 şirketini bir araya getiriyor. Bu yeni ittifakın hedefi, yükselen teknolojiler ve 4. sanayi devrimini iklim mücadelesini güçlendirmek amacıyla daha fazla devreye sokmak.

Deklarasyonu imzalayanlar, iklim mücadelesinde önemli bir rol üstlenen ve kendi sektörlerine yol gösteren şirketlerden oluşuyor.

Bunlar; Akamai Technologies, Arm, Autodesk, Bloomberg, BT, Cisco Systems, Ericsson, HP, Hewlett Packard Enterprise, Lyft, Nokia, Salesforce, Supermicro, Symantec, Tech Mahindra, Uber, Vigilent, VMware, WeWork, Workday ve Zoox.

Şirketleri küresel ısınmaya karşı bir an önce harekete geçmeye davet eden Step Up Deklarasyonu, CRM alanında dünyanın başlıca aktörlerinden biri olarak değerlendirilen Salesforce tarafından geliştirildi. İttifak kapsamında 4. sanayi devriminin dönüştürücü gücünden faydalanılması hedefleniyor. Yani önümüzdeki dönemde küresel ısınma ile mücadelede yapay zeka, bulut bilişim ve nesnelerin interneti de dahil olacak. Aynı zamanda deklarasyon imzalayıcılarının hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, toplumsal, bireysel ve kurumsal işbilirliklerine de öncülük etmesi bekleniyor.

Mevcut teknolojiler, e-ticaret, internet ve sosyal medya yoluyla hergün 3 milyar insanın kararlarını etkiliyor. Gelişen teknolojiler, iş dünyası ve yatırımcı kararlarını belirlemekte de önemli bir role sahipler.

Dolayısıyla hem bu teknoloji- ler hem de bu teknolojilerin arkasındaki şirketler, düşük karbon ekonomisine geçiş sürecini hızlandırlamak açısından büyük bir potansiyele sahipler.

Zirvede gündeme getirilen İklim Hareketi Yol Haritası, sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar yarı yarıya azalacağını ortaya koyuyor. İklim Hareketi Yol Haritası; İsveçli Araştırma Enstitüsü Stockholm Resilience Centre, Sitra, Future Earth, Ericsson ve WWF gibi önde gelen şirketler ve sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlandı. Yol Haritası’nda sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar ya- rıya indirilmesinin teknolojik ve ekonomik açıdan mümkün olduğu vurgulanıyor; teknolojik gelişmelerin iklimle mücadeleye büyük bir hız katacağının altı çiziliyor. Örnek vermek gerekirse;

Bloomberg, tüm finansal ürünlerine iklim riskleri ve fırsatları analitiğini entegre ediyor. Aynı zamanda 2020 yılına kadar sürdürülebilir finans becerilerini tüm sanayi ürün ve hizmetlerinde yaygınlaştıracak.

BT, müşterinin karbon emisyonlarını ve yaptıkları işin çevresel ayak izini üç kat azaltmaları için destek verecek.

Salesforce, 2022’ye kadar ta- mamen yenilenebilir enerjiye geçecek. Bu süreçte yeşil emlak stratejisini geliştirecek.

Supermicro, IT liderleri için “Çevreye verilen toplam zarar” adı altında yeni bir ölçümleme sistemini devreye sokacak. Bu sayede IT liderleri veri merkezlerinin çevresel ayak izini ölçebilecekler. Hedef 2025’e kadar e-atık oranını önemli ölçüde azaltmak. Tech Mahindra ilk küresel “Hareket için Yapay Zeka” uygulamasını hayata geçirecek. Bu doğrultuda, küresel ısınma ile mücadele kapsamında yenilikçi çözüm önerileri üretecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.