Artan kurlar ile giriş seviyesine ilgi artacak

Artan fiyatlar ile birlikte tüketiciler için giriş seviyesi bilgisayarlar artık daha cazip hale geliyor. Peki bu cihazlar ile işimizi yönetmek mümkün mü?

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ myildiz@ dunya. com

Dijitalleşen dünyada kurumların sürekli yeni teknolojileri takip etmeleri ve çalışanlarına bu teknolojileri sunabilmeleri gerekiyor. Tüketiciler ve işletmelerin yeni bilgisayar satın alma süreçlerinde en büyük sıkıntı ise artan maliyetler. Birçok yeni nesil bilgisayarın maliyeti günümüzde 10 bin liralara kadar çıkabiliyor. Ancak giriş seviyesi bilgisayarlar bu işin çözümü olabilir. 35 yıldır Türkiye’de teknoloji ürünleri ve oyun dağıtımı faaliyetleri gösteren Hometech, yeni bilgisayarları ile giriş seviyesi bilgisayar pazarını Türkiye’de yeniden canlandırmaya çalışıyor. İnce, hafif ve uzun pil ömrüne sahip bu yeni notebookların pazarda nasıl konumlandığını ve satış hedeflerini Hometech CEO’su Emir Aral ile konuştuk.

▶ Bir kullanıcı neden giriş seviyesi bilgisayar almalı? Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu en üst seviye bilgisay yar satın almak istiyor. y Ancak satın aldıkları bu bilgisayarın özelliklerinin ve gücünün yalnızca yüzde 20’sini kullanıyorlar. Fazladan satın aldıkları özellikler ve performans için bir sürü para ödemiş oluyorlar. Bizim yeni seri ürünlerimiz, insanların ihtiyaç duydukları temel işlevleri yerine getiren ve bunları da küçük ve hafif ebatlara sığdıran modellerden oluşuyor. Yani hem daha az para veriyorsunuz hem de tam ihtiyacınız olan daha yenilikçi özellikler satın almış oluyorsunuz. y

▶ Giriş seviyesi notebook pazarında ne durumdayız? Satış beklentileriniz nedir? Türkiye’de şu anda giriş seviyesi notebook pazarında satışlar, toplam bilgisayar satışlarının yüzde 15’ini oluşturuyor. Ancak bu Afrika’da ya da Doğru Avrupa ülkelerinde yüzde 40’lara geliyor. Bizim hedefimiz bu penetrasyonu yükseltmek. İlk hedefimiz ise bunu yüzde 25’e yükseltmek. Örneğin Türkiye’de en çok satılan işlemci Intel i5 işlemci. Halbuki internette gezinme ve ofis uygulamaları için bunun daha azı yeterli gelebilir. Hometech olarak bizim yerli bilgisayar oyuncuları arasındaki pazar payımız yüzde 10 civarında. Giriş seviyesi yeni ürünlerimiz ile bunu artıracağımıza inanıyoruz.

▶ Bir Hometech notebook ile kullanıcı neler yapabilir? Öncelikle bilgisayarın hepsi Windows 10 işletim sistemine, Intel işlemcilere ve yüksek performanslı SSD disklere sahip. Bu bilgisayarlar ile aslında tüketicinin yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yok. Oyun da oynayabilir, internette gezinebilir, film izleyebilir, ofis işleri ile uğraşabilir ya da öğrenciler ödevlerini hazırlayabilir. Elbette çok yüksek performans gere gerektiren oyunları oynayamaz mazlar. Depolama alanı biraz kısıt kısıtlı gibi görünebilir ancak bunl bunları da dilerse kullanıcı artırab tırabilir ya da harici bellekler kulla kullanabilir. Özellikle artan döviz kurlarından k sonra bilgisayar fiyatları f çok arttı ve şirketler d donanım maliyetlerini biraz d daha düşürmek istiyor. Bu aşam aşamada örneğin KOBİ’ler için Hom Hometech bilgisayarlar çok mak makul bir seçenek olarak ortaya çı çıkıyor. Bir KOBİ çalışanının sunu sunum yapmak, sahada uzun süre süreli pil dayanımı ile gezmek, yazı yazıp, Excel dosyaları ile uğra uğraşmak ya da e-postalarını kont kontrol etmek için gerekli tüm gücü ve özellikleri Hometech bilgi bilgisayarda bulması mümkün.

Emir Aral

Emir Aral

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.