Moda arama motoru Glami'nin Türkiye hedefi: 10 milyon euro ciro sağlamak

Avrupa’nın popüler moda arama motorlarından biri olan Glami, Türkiye’nin e-ticaret potansiyeline inandıklarını açıkladı... Glami’nin Türkiye’deki hedefi: 1 yılda sanal mağazalara 10 milyon euro ciro sağlamak.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Dünya çapında 10 ülkede faaliyet gösteren ve 30 milyonu aşkın ziyaretçi sayısıyla Avrupa’nın popüler moda arama motorlarından biri olan Glami, Ağustosta Türkiye’ye geldi. Glami, sanal mağazaların tekliflerini tek bir platformda toplayıp kullanıcıların hızlı ve basit bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlıyor. Sitedeki arama kutusuna yazılan tek bir ürün -örneğin kırmızı etek gibi- anlaşmalı tüm satış noktaları ve birçok alternatifle birlikte ekranda sıralanıyor.

Glami’yi farklı kılan özelliklerinden biri, akıllı teknolojisi sayesinde kullanıcıların incelediği ürünleri baz alarak giyim, ayakkabı ve aksesuar kategorilerinde ilgi çekici önerilerde bulunması ve kullanıcıların diğer beğenebilecekleri ürünleri göstermesi. Kadın, erkek, çocuk, giyim, ayakkabı ve aksesuar kategorilerinden ürünlerin yer aldığı site; marka, mağaza, beden, indirim oranı, renk, fiyat ve teslimat detayları gibi geniş filtreleme seçenekleriyle kullanıcının aradığı ürüne hızlıca ulaşmasını sağlıyor.

Ekim ayında 5. yılını kutlayan Glami, Çek Cumhuriyeti merkezli moda grubu Inspigroup’un ana markası. Şu andaki CEO’su Tomas Hodbod ve Michal Ji- rak tarafından, modayı keşfetmenin en kolay yolunu yaratma vizyonuyla kurulmuş. İkili yaptıkları araştırmalarla internetten alışveriş yapmak isteyen çoğu kişinin aklında belli bir marka olmadığını, ancak satın alınmasına karar verilmiş bir ürün olduğunu fark etmiş.

Önce ürün sonra marka aranıyor

Online alışveriş yapanların yüzde 35’inin sadece belli bir ürün için alışveriş sitelerine uğradığını ve satın almaya karar vermeden hemen önce markayı seçtiğini görmüşler. Bu yüzden de Glami, markalar ve mağazaları tek bir yerde toplayıp alışveriş deneyimini kolaylaştırmayı seçmiş.

Glami Türkiye Ülke Müdürü Sabina Kabusheva, en büyük pazarları olan Çek Cumhuriyeti’nde 7 binden fazla mağaza ve içlerinden 10 binlerce farklı marka ile hizmet verdiklerini belirtiyor. Çok kısa sürede Türkiye’nin önde gelen moda markalarıyla işbirliklerinin başladığını kaydeden Kabusheva, Glami ile çalışan mağazaların hem sitelerinin trafik akışının hızlandığını hem de sipariş oranlarında artışlar yaşandığını belirterek, “Türkiye moda e-ticaret pazarının potansiyeline inanıyoruz. Glami olarak platformda yer alan sanal mağazalara gelecek 1 yıl içinde 10 milyon euro ciro sağlamayı amaçlıyoruz. Ve bu 1 yılda tüm rakiplerimizden daha büyük bir pazar payı hedefliyoruz. Başka bir deyişle Glami, Türk pazarında liderlik hedefliyor” diyor. Kabusheva, birinci aylarında yaklaşık 200 bin ziyaret almayı başardıklarını ve 700 bin civarında farklı çeşit ürün sergilendiğini ve önümüzdeki dönemde daha fazla mağaza ekleyerek bu sayının büyümesini hedeflediklerini söylüyor. Gelişmekte olan ülkelere oranla Türkiye’deki genç nüfusun çok fazla olduğunu ve bunun e-ticaret pazarı için avantajlı bir durum sunduğunu dile getiren Kabusheva, alışveriş potansiyeli olarak bakıldığında e-ticaret alanında Türkiye’de hızlı bir büyüme gözlemlediklerini, bunun Türk pazarını bir cazibe merkezi haline getirdiğini ifade ediyor.

GLAMI NEDİR: Bir moda aramamotoru arama motoru olan Glami, sanal sanalmağazaların mağazaların tekliflerini tekliflflflerini tek bir platformda toplayıp alışverişi kişiseleştiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.