BLACK FRIDAY VS CYBER MONDAY

Her yıl kasım ayının son cuması yapılan markaların dev indirim günü Black Friday, onu takip eden pazartesi yapılan internet indirimi Cyber Monday'in papucunu dama atıyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - Selenay YAĞCI yazdı • DEVAMI 2. SAYFADA

Kasım ayının dördüncü cuması ve onu izleyen pazartesi her yıl merakla beklenen günler arasında. Amerika'dan tüm dünyaya yayılan ve markaların çok büyük indirimler yaptığı Black Friday yani 'Efsane Cuma' alışveriş dünyasında hatırı sayılı öneme sahip. Birkaç yıldır Tükiye'de de birçok marka, Black Friday'i, Türk tüketicisinin motivasyon ve ihtiyaçlarına yönelik yerelleştirmeye başlamış durumda. Onu izleyen Siber Pazartesi (Cyber Monday) ise ,tüm düyada e-ticaret sitelerinin büyük indirimler yaptığı gün... Ancak Türk e-ticaret sitelerinin birçoğu Black Friday'i sahipleniyor ya da indirim kampanyalarını bir hafta önceden başlatıp pazartesi günü bitiriyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli sloganlarla hayat bulan Black Friday indirimleri, online satışların hızla artmasını tetikliyor. Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre geçen yıl Black Friday'de Türkiye’de internet üzerinden kartlı ödemeler bir önceki yıla oranla 2 kat artarak 565 milyon liraya çıktı. Bu yıl 23-26 Kasım arasında sürecek indirim dönemi, elektronik ürünlerde önemli indirimlerin yaşanacağı Siber Pazartesi ile son bulacak. İndirim dönemle- rinde online satış kanallarında binlerce kullanıcı dakikalar içinde stokları tüketecek alışveriş yapıyor. Araştırmalara göre, bu dönemde e-ticaret sitelerinin ziyaretçi trafiğinin ortalama yüzde 65, işlem sayılarının ise yüzde 170 artması bekleniyor. Cuma günü yapılacak alışverişlerin yüzde 60’ının Anadolu’dan yapılmasını bekleniyor.

İndirim dönemlerinde tüketicilerin siber saldırılara karşı daha dikkatli olmaları gerektiği belirtiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.