Kripto para piyasasını 'ödül coin'le öğretiyor

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI [email protected]

Son dönemin en popüler konularından biri de kripto paralar oldu. Bitcoin, ethereum. Ripple birbir hayatımıza girdi. Biri diğerinin tahtını salladı. Kripto para, yeni yatırım aracı oldu. Kimileri birkaç coinle milyon dolarlık zenginlerden oldu. Bütün bunlar olurken herkes hangisi en değerli, hangisi gelecek vaad ediyor, hangisine yatırım yapılmalı sorularının cevapları aramaya başladı. Tabii daha da önemlisi bu kripto paralar nereden ve kimden alınacaktı?

Sonra sırasıyla kripto para borsaları oluşmaya başladı. Hatta Türkiye’de de epey bir girişim oldu. İşte bu hafta onlardan biri olan Bitexen’in hikayesine kulak veriyoruz.

Türk Lirası ile işlem yapılabilen kolay, hızlı, güvenilir Bitcoin ve Altcoin borsası Bitexen 3 ay kadar önce faaliyetlerine başladı. Dört bilgisayar mühendisi ve finansal tecrübesi olan ortağın kurduğu girişimin kapısı kripto para piyasasını merak eden herkese açık. Ayrıca sisteme üye olana kendi coinini ücretsiz hediye ederek, kullanıcıların risk almadan kripto para piyasasını anlamalarına yardımcı oluyor.

Kurucu ortak Murat Çelik, Kullanıcı dostu arayüzü, mobil uygulamaları, düşük komisyonları ve API erişimi olanağı ile Bitexen üzerinden Bitcoin ve diğer alt coinlerin alım-satımın kolayca gerçekleştirilebildiğini belirtti.

"Kripto para birimimizi tamamen kullanıcılarımıza ücretsiz dağıtıyoruz"

Bitexen’i kripto para yatırımcılarının temel ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek global platform oluşturma hedefiyle tasarlandıklarını kaydeden Çelik, “Bitexen’i sistem güvenliği, kripto-para cüzdan güvenliği ve suistimal önlemleri başlıklarında dünya standartlarında bankacılık ve finansal hizmetler güvenlik prosedürleri dikkate alınarak geliştirdik” dedi.

Bitexen’de şu an Bitcoin (BTC), Ripple ( XRP) ve Stellar Lumens ( XLM) kripto-paraları üzerinden alım-satım ya- pılabildiğini ifade eden Çelik, kripto para piyasasında borsa sayısının giderek arttığını belirtti. Bu borsalar arasında farklılaşmak ve reklamlarını yapmak için kendi kripto paralarını yarattıklarını söyleyen Çelik, “Dünyada bir ilki gerçekleştirerek, Exen Coin adını verdiğimiz kripto-para birimimizi tamamen kullanıcılarımıza ücretsiz dağıtıyoruz ve düzenli aralıklarla geri satın almayı da taahhüt ediyoruz. Bu model bir ilk.” diye konuştu.

Çelik, alım garantili hediye coin modellerini şöyle anlattı: “Bizim hediye olarak verdiğimiz Exen coinlerin de platformda bir değeri oluyor. Biz kullanıcılardan düzenli aralıklarla geri alırken o anki değerden satın alacağız ve aldığı- mız coinleri yakacağız. Böylece piyasadaki Exen Coin sayısı hep azalacak. Bu onu daha da değerli kılar. Dileyen kullanıcı satmaz, daha da değerlenmesini bekeleyebilir de kendi bileceği iş.”

Lansman kapsamında 15 milyon üretilen Exen Coin’lerin 5 aşamada eşit parçalar halinde kullanıcılarına ücretsiz dağıtılacağının altını çizen Çelik, “İlk aşamayı 35 binin üzerinde kullanıcıya ulaşarak, iki hafta içinde tamamladık. 3 ayda ulaşmayı planladığımız noktaya çok kısa sürede ulaşmış olduk. İlk aşamada her kullanıcıya 100’er Exen Coin dağıttık ve toplamda 2 milyon Exen Coin dağıtıldı” diye konuştu.

Çelik, kendileri alım yapamadan önce Ücretsiz verilen Exen Coin'leri diğer kullanıcılara satarak diğer para birimlerine çevirmek isteyen kullanıcılarla, Exen Coin'i uzun vade yatırım aracı olarak gören kullanıcılar arasındaki alım-satım işlemleri de Exen Coin'in piyasadaki fiyatını belirlediğini kaydetti. Çelik, bu süre içinde 1 Exen Coin, ortalama 40 Kuruş'tan işlem gördüğünü hatta gün içinde 80 kuruşlara çıktığını belirtti.

Hediye Exen coin almak isteyen Kullanıcıların işlem yapmasına gerek olmadan sadece üye olmalarının yeterli olduğunu söyleyen Çelik, “Sadece hediye coinlerini satıp başka coinlere çevirerek başka başka coinler alabilirler. Bu da insanlara risk almadan kripto piyasası nedir ne değildir. Görmelerini öğrenmelerini sağlıyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.