Mağazasını birkaç dokunuşla yönetecek yazılımı bulamadı kendi yazdı

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI [email protected]

Yerli girişim İkas, dijital mağazacılık faaliyetlerini buluta taşıyarak kolaylaştırdı. 'Sistem gitti' gibi klişe ifadeleri tarihe karıştıracak girişim ile cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarla her yerden birkaç dokunuşla mağaza yönetilebiliyor. Hatta bulut tabanlı POS yazılımıyla kablosuz ödeme de alınabiliyor.

Özellikle basitlik ve kolaylığa odaklanan İkas, KOBİ'leri hedef alarak, hiçbir eğitim gerektirmeden herkesin kullanacabileceği şekilde değiştirilmiş.

Bu hafta, bir ihtiyaçtan doğan girişim hikayesine kulak verdik. Türkiye'de Herschel marka çantaları tedarik ederek ticarette ilerleyen Mustafa Namoğlu, İstanbul Galata'da bir mağaza açarak büyümeye devam etmiş. Mağazacılık alanında stok kontrolü yapan hatta ödeme alan bir yazılıma ihtiyaç duyan Namoğlu, birçok uygulamayı denemiş. Ancak kendi mağazasında kullanmak istediği aradığı basit, kolay, doğru ve ucuz dijital mağazacılık platformunu bir türlü bulamamış. En son kullandığı Yeni Zelandalı bir şirketin yazılımı da dolarla birlikte pahalanınca Namoğlu, bundan daha iyisini daha ucuza yaparım diyerek, kendi yazılımını geliştirmek için kolları sıvamış.

Girişim dünyasından birçok şirket ya da ürün genel bir eksikliği ya da ihtiyacı görerek yola çıkıyor. Ama yazılımcı bir babanın yazılımcı oğlu olan Mustafa Namoğlu, sıradan bir perakende yazılımı geliştiricisi olmadıklarını vurguluyor. Namoğlu'na göre, perakende piyasasının içinden geldikleri için bütün adımlarda ne gibi eksikler olabilir, ne gibi sorunlar çıkabilir hepsini biliyor- lar ve buna göre gelişim gösteriyorlar. Teknoloji mağazacılık sektöründe hayatı kolaylaşıracak uygulamaların aslında gerçekten kolay olmadığından şikayet eden Namoğlu, Türkiye'de özellikle KOBİ'lerin bu çok pahalı ve karmaşık yazılımları satın alamadıklarını ya da alsalar da kolay kullanamadıklarını söyledi. Piyasadaki birçok mağazacılık yazılımın nerdeyse bir haftalık eğitimlerden sonra kullanılabildiğini ifade eden Namoğlu, "Biz eğitim almadan herkesin kullanabileceği bir platform geliştirdik. Hatta daha da ileri gittik. Satın alan kullanıcılarımızın bizim teknik desteğimize ze ihtiyaç duymayacağı cağı şekilde tasarladık. Böyle geliştirmeye de devam am ediyoruz" diye konuştu.

"Kimse yazılımı 5 ayda geliştirdiğimize inanamadı"

10 kişilik bir ekipten oluştuklarını kaydeden Namoğlu, Perakende Günleri etkinliğinde standlarına gelen herkesin çok memnun kaldığını belirterek "Ancak standa gelen birçok yazılımcı İkas'ı 5 ayda geliştirdiğimize inanamadı" dedi. İster büyük bir zincir, ister tek şubeli bir işletme olsun, KOBİ’ler için mağazalarındaki anlık satışı, kasaya giren çıkanı güncel olarak her an her yerden takip edebilmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Namoğlu, "Dışarıda, bir toplantıda veya farklı bir şehirde, ülkede, tablet veya mobil cihazdan, birkaç dokunuşla mağazadaki hangi ürünün ne kadar satıldığını, ödemenin nasıl yapıldığını, stok durumunu görebilmek mümkün" diye konuştu.

Mustafa Namoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.