İSTANBUL geleceğin mobilite lideri olmaya aday

Geleceğin Mobilitesi Endeksi, şehirlerin teknolojik gelişmeleri ve dönüştürücü unsurları kullanarak asırlık problemlere nasıl yenilikçi ve orijinal çözümler sağladığını ölçüyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

Mobilite, şehirlerin ekonomik refahında merkezi bir rol oynuyor. Deloitte’un dünya çapında 52 şehri inceleyen ‘Şehir Mobilite Endeksi’, büyük şehirlerin mobilite ve gelecekteki mobilite çözümlerine hazır olup olmadığının temel yönlerini değerlendiren kapsamlı bir araştırma.

Endeks, ulaştırma ağlarının şehir sakinlerinin hareketlerini ne derece etkili, kapsamlı, sürdürülebilir ve entegre bir şekilde yönetildiğini ölçümlemek üzere, performans ve esneklik, vizyon ve liderlik, hizmet ve kapsamayı içeren üç tematik alanı kapsıyor.

“Geleceğin Mobilitesi” olarak adlandıran endeks, şehir yetkilileri, ulaştırma işletmecileri ve şehir planlamacıları için ulaştırma ekosisteminde meydana gelen hızlı değişimleri kavramak ve ulaşım ağlarının hazır olup olmadığını ölçmek üzere yeni bir yol haritası ortaya koymaya olanak sağlıyor.

Endeks aynı zamanda şehirlerin teknolojik gelişmeleri ve dönüştürücü unsurları kullanarak asırlık problemlere nasıl yenilikçi ve orijinal çözümler sağladığını ölçüyor.

Deloitte’un çalışmasına göre İstanbul, ulaşım çeşitliliği konusunda pek çok metropol şehirle birlikte global lider olarak tanımlanıyor. Çalışma, dünyanın en eski şehirlerinden olan İstanbul’un mobilitede global bir lider olma yolunda proaktif bir çevreye sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Endekse göre İstanbul; “çeşitlilik” başlığı altında Paris, Şangay, Amsterdam, Londra gibi metropollerle birlikte “global lider” olarak tanımlanıyor. Erişilebilirlik, sürdürülebilir çevresel girişimler, düzenleyici çevrenin varlığı, vizyon ve strateji, yatırım ve toplu taşıma güvenilirliği; İstanbul’un mobilite performansının yüksek olduğu başlıklar arasında yer alıyor.

İstanbul’un mobilite haritasının gelecek vadeden alanları ise şöyle: trafik yoğunluğu, ödenebilirlik, müşteri/yolcu memnuniyeti, yenilikçilik, güvenlik ve hava kalitesi.

Endekste ayrıca; İstanbul’un genel performansına yönelik, “mobilitede global lider olma yolunda proaktif bir çevreye sahip olduğu ve çok az engel ile karşı karşıya olduğu” belirtiliyor.

Türkiye’nin dijital dönüşümü başarı hikayesi olacak

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri ve Kamu Sektörü Lideri, Cem Yılmaz raporla ilgili şunları söylüyor: “İstanbul’un, dünyanın önde gelen şehirleri ile karşılaştırıldığında pek çok alanda daha rekabetçi ve ulaşılabilir hizmetler sunan bir şehir haline geldiğini görüyoruz. İyileştirilmiş mobilitenin dünya çapında akıllı şehir inisiyatiflerinin önemli bir kazanımı olduğundan hareketle, İstanbul için tüm kent paydaşları tarafından hayata geçirilmesi zorunlu olan kapsamlı ve katma değerli bir ‘rekabetçi şehir’ yol haritasının, dünyanın ve Türkiye’nin ‘dijital dönüşüm’ başarı öyküleri arasına katılacağına dair inancımız tam.” Deloitte Şehir Mobilite Endeksi’nde Türkiye ile ilgili öne çıkan diğer veriler ve analizler şöyle:

İstanbul’da her ay 15.800'den fazla (2016) yeni araç trafiğe katılıyor. 2011 yılından bu yana, İstanbul Yarımadası Yayalaştırma Projesi kapsamında, yüksek kaza bölgeleri ve araç erişiminin kısıtlı olduğu bölgeleri tespit etmek için veri analitiği kullandı. Bu yaklaşım, ölümlerin yüzde 60 oranında azaltılmasına ve hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oldu.

İstanbul, alternatif bir araç olarak bisiklet ve gelişmiş teknolojili sürücüsüz toplu ulaşım konusunda ilerliyor. Bu bilgiyi, İBB’nin hem otopark sayısı, hem bisiklet yolları konusundaki planları hem de 2018 Nisan’ında tanıtılan sürücüsüz toplu ulaşım aracına geçiş yaklaşımları destekliyor.

İstanbul’da bazı metrobüs durakları dışında tüm toplu taşıma istasyonları ve araçlar çok büyük oranda engelli dostu. Toplu taşıma sistemi engelliler için rampalar, asansörler ve engelli işaretli yollar ile hizmet veriyor. Yeni teknolojiler ile sistemlerin engellileri toplu taşımada kullanılan akıllı kartlardan tanıyıp, buna göre kendilerine Bluetooth altyapılı sesli yönlendirme desteği sağlaması planlanıyor.

İstanbul’un mobilite haritasının gelecek vadeden alanları şöyle: trafik yoğunluğu, ödenebilirlik, müşteri/yolcu memnuniyeti, yenilikçilik, güvenlik ve hava kalitesi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.