Teknoloji, yeni bir eğitim anlayışı getiriyor

Yeni bir eğitim anlayışıyla, teknolojinin nimetlerini öğrenci ve öğretmenlere sunmak gerektiğine dikkat çeken Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Eğitim alanında attığımız adımlara çok dikkat ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, yarının liderleri bugünü

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

Teknolojinin gücüne ve geleceğine inanan binlerce öğretmen, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin farklı illerinden gelerek İstanbul’da Microsoft Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde buluştu. Zirvede teknolojinin ve eğitimin geleceği uzmanlarca masaya yatırıldı.

Öğrencilerin ve eğitim kurumlarının teknolojiyle güçlendirmek ve dijital okuryazarlığı ülke çapında yaygınlaştırma hedefi ile çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Microsoft Türkiye, eğitim dünyasını yeni nesil teknolojiler hakkında bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un dediği gibi “Teknolojiyi bir araç ve eğitimde iyi işler yapabilmemiz için veriyi çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Burada da teknoloji devreye giriyor. Prof. Dr. Selçuk, “Teknolojiyi, öğrencilerin her an kullandıkları günlük bir araç haline getirmek istiyoruz. Burada önemli olan eğitimin niteliğinin iyileştirilmesidir. Eğitimin evrenselliği teknolojinin evrenselliğiyle yakın ilişkide. Biz de önce evrensel bakarak öğrendiklerimizi yerele uygun hale getirmeyi hedefliyoruz. Hepimiz bu ülke için ortak bir hedefte ilerlemeliyiz. Hepimiz eğitimin geleceğini oluşturma konusunda çok çaba harcıyoruz” yorumunu yapıyor. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ise, Microsoft olarak teknolojiyi herkes için erişilebilir kılmayı hedeflediklerini belirtiyor. “Eğitim alanında attığımız adımlara çok dikkat ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, yarının liderleri bugünün sınıflarında eğitim görüyor” diyen Kansu’nun yorumları şöyle: “Yapılan araştırmalar 2030 yılı itibarıyla 375 milyona kadar insanın bugün yaptıkları işi değiştirmesi gerekeceğine dikkat çekiyor. Bugün eğitim görmekte olan öğrencilerinin yüzde 65'i henüz var olmayan mesleklerde kariyerlerine başlayacak. Fakat yeni iş kolları yeni yeteneklere hâkim çalışanlar talep edecek. Bu nedenle gençlerimizin en gelişmiş teknolojilerle yarının dünyasına hazır olması lazım. Biz de Microsoft Türkiye olarak, eğitimin kurumlarının ve öğrencilerin geleceğe göre şekillenmesi adına 25 yıldır, Türkiye’de büyük yatırımlar yapıyoruz ve faydalı iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.”

Bulut, yapay zekâ ve karma gerçeklikle eğitime destek

Yeni bir eğitim anlayışıyla, teknolojinin nimetlerini öğrenci ve öğretmenlere sunmak gerektiğine dikkat çeken Kansu, “En gelişmiş teknolojilerle, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitime destek veriyoruz. Türkiye’de birçok eğitim kurumu Minecraft’la eğlenceli bir kodlama eğitimi programı uyguluyor. Bulut altyapımızla okullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin daha fazla ve anlık olarak etkileşimde olmasını sağlıyoruz. Yakında Karma Gerçeklik çözümümüz HoloLens ve 3 boyutlu gözlüklerimiz Hacettepe Üniversitesi’nde kullanılmaya başlanacak. Özellikle beyin ve ortopedi cerrahisiz olmak üzere, tespiti çok zor tümörlerin ameliyatları artık daha başarılı geçecek” bilgisini veriyor.

Murat Kansu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.