Büyük veri üzerine araştırma yapacak

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kurulan İstanbul Big Data Eğitim ve Araştırma Merkezi, üniversite-sanayi işbirliklerine imza atacak Merkezde büyük veri analizi yanında eğitimler, sertifika programları da yap

Ekonomist - - Içindekiler -

Büyük veri alanında analizleri yapabilmek, süreçleri en verimli şekilde yönetebilmek ve anlamlı sonuçlar üretebilmek için teknolojik altyapılara ve araştırma-geliştirme (AR-GE) merkezlerine ihtiyaç duyuluyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2016 Yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklediği ve Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından kurulmuş olan İstanbul Big Data Eğitim ve Araştırma Merkezi, bu ihtiyaçlara gerçek zamanlı cevap vermeyi hedefliyor. Toplam 2 milyon TL yatırımla kurulan ve İSTKA’nın 800 bin TL hibe ile desteklediği büyük veri merkezinde, güncel ihtiyaçlara karşılık verebilecek kapasitede bir bilgisayar kümesi oluşturuldu.

2017-2018 akademik yılı güz döne- öneminde BAU Fen Bilimleri Enstitüsü’nde nde yürütülmekte olan Büyük Veri Analitiği tiği ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı amı dahilinde lisansüstü öğrencilerinin ala- labileceği uygulamalı bir seçmeli ders ers açıldı. Bahçeşehir Üniversitesi Rek- ktörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, merkezde de yürütülen bu dersle gerçek dünyada a karşılaşılan büyük veri problemlerine e yönelik çözümler üretmeye dayalı lı uygulamalar gerçekleştirildiğini i belirtiyor. Big Data Eğitim Merkezi’nin üniversite-sanayi işbirliğine de örnek teşkil edeceğini anlatan Yalçın, bu kapsamda şirketler için de büyük bir fırsat sunulacağını sözlerine ekliyor.

Şenay Yalçın, merkez olarak büyük veri farkındalığı konusunda üniversite içinde ve Türkiye genelinde çalışmalarının devam edeceğini söylüyor. Yalçın, “Bunun yanı sıra eğitimler, sertifika programları, sektöre yönelik proje işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda lise ve altı seviyesindeki öğrencilere büyük veri alanını ve merkezimizi tanıtıcı ve temel büyük veri konuları içeren eğitim programları yapmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuşuyor. Projeyi yüzde yüzd 85 oranında desteklediklerini söyleyen İSTKA Genel Sekreteri S Özgül Özkan Yavuz, projeye p 800 bin TL hibe aktardıklarını d belirtiyor. Yavuz, 2018 yılı y çağrısına çıktıklarını ve bu kapsamda ka 20’ye yakın başvuru aldıklarını al ifade ediyor. Özkan Yavuz, Ya “2018-2019 yılında 80 milyon mi TL hibe verilmesi öngörülüyor. rül Sosyal hizmet projelerine rin de hibe vereceğiz. Bu kapsamda sam ilk olarak bir huzurevinin içerisine içer kreş kurulması projesine hibe verdik. İnovasyon, nitelikli insan insa gücü, çocuklar ve gençlere yönelik yöne projelere hibe aktarmaya devam deva edeceğiz” diyor.

PROF. DR. ŞENAY YALÇIN VE ÖZGÜL ÖZKAN YAVUZ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.