ŞEHIRDE UZAK DOĞU ESINTISI.
İç mimar Erdem Hamza’nın imzasını taşıyan Wu Bomonti Sushi&Cocktail Bar.
İlhamını Uzakdoğu kültürü, coğrafyası ve lezzetlerinden alan Wu Bomonti Sushi&Cocktail Bar, İç mimar Erdem Hamza’nın sanatsal dokunuşlarıyla İstanbul gastronomi ve gece hayatına yepyeni bir destinasyon kazandırıyor. Hamza, dekorasyon, tasarım ve Wu Bomonti’nin perde arkasını anlatıyor.
Wu Bomonti’deki sanatsal ruh imzanızı attığınız çoğu mekanda da hissediliyor. Stilinizin sırrı nedir? Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde okudum. Bir sanat fakültesinde okumanın ben de oluşturduğu bir sorumluluk var. Tüm yaptığımız işlerde, bol zanaat, el işçiliği ve yüksek estetik kaygı oluyor. Sanatçılarla çalışmak, mekan kurgusunda birlikte düşünmek, rafine bir estetik yaratmak açısından pozitif katkı sağlıyor. Daha önce Shopigo, The House Cafe, Mitte, Però, Bkm Mutfak gibi markalarla çalıştım. Kurguladığımız mekanın kullanım amacı ne olursa olsun, restoran, bar, ofis ya da ev farkı gözetmeden, sanat, zanaat ve tasarımla yaşayan bir atmosfer kurgulamaya çalışıyoruz.
Wu Bomonti’yi tasarlarken nelerden ilham aldınız? Uzak Doğu kültürü ve coğrafyası farklı dinamikleriyle ilham kaynağı oldu. Japonya, Tayland, Vietnam, Bali gibi ülkeler günlük yaşam ritüelleri, renkleri ve zanaatleriyle farklılaşıyor. Biz de Wu Bomonti’de bu ülkelerin lezzet, kültür ve yaşam anlayışlarını İstanbul’a adapte eden kolektif bir Uzak Doğu mekanı yaratma hayaliyle yola çıktık.
Wu Bomonti’yi giydiren, renklendiren farklı dokular çok dikkat çekici. Duvarda uygulanan teknik nedir? Duvarların son halini alması iki aylık bir çalışma sonucu oldu. Kök boya renkler ile lökün sıva dediğimiz eski dönemlerden kalma karışım bir sıva tekniği kullandık. Bazı yerlerde 7-8 kat farklı renk ve dokuda kök boya üst üste sürüldü. Ekibimizdeki ressam ve heykeltıraş arkadaşlarımız tüm bu renklerin doğru oranda birbirine karışması ve uygulanması için büyük emek sarf etti.
Wu Bomonti’nin menüsünde neler var? Sizin favorileriniz neler? Wu Bomonti, menüsünde Uzak Doğu lezzetleri, sushi, noodle ve farklı kokteyllerin bir arada olduğu, saat 11:11’den, gece 23:23’e kadar mutfağın servis verdiği ve gece 2’ye kadar eğlencenin devam ettiği bir konsepte sahip. İstanbul’da iyi müzik, iyi lezzet ve iyi insanı buluşturmayı hedefleyen anlayışıyla, diğer Uzak Doğu restoranlarının aksine gündüzden akşama, hatta geceye sürekli yaşayan bölgenin buluşma üssü olacak şekilde hayal ettik. Sushi’lerden benim favorim Jagu, kokteylerde ise Ryu! Şu an hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz? Bebek’te yeni bir ev tamamladık. Soyak Soho’da müthiş keyifli bir konut projesine devam ediyoruz. Yaptığımız mekanların hep bir duruşu ve ruhu olsun istiyoruz. Gelecekte hedefimiz bu dokunuşu bir mobilya koleksiyonuna da taşıyabilmek.