SOFISTIKE DETAYLAR
İç mimar Esra Kazmirci Akatlar’daki bu projede; mermer, bronz, beton ve ahşabın birleşmesinden doğan kimyayı çağdaş bir çalışma mekanına yansıtmış. Görsel hafızada sofistike izler bırakan ofis, şık bir evin konforuyla iş disiplini enerjisinin arasındaki çizgiye başarıyla oturtulmuş.
Akatlar Maya Sitesi’nde ziyaret ettiğimiz ofis, Figen Demirbulak ve Yeşim Aşçıoğlu ortaklığında Maya Atria Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme’ye ait. Mekan tasarımında iç mimar Esra Kazmirci ve ekibinin imzasına rastladığımız proje üç ayda tamamlanmış. Toplamda 175 m2 olan ofiste CEO ve ortağının odaları, iki çalışma ofisi, toplantı odası, dinlenme odası, iki tuvalet, depo alanları ve mutfak bulunuyor. Esra Kazmirci ve ekibinin dekorasyon çalışmalarını ele aldığı ofisin iç mimari çalışmalarına ana planda yapılan bazı değişikliklerle başlanmış. Girişte bulunan tuvalet duvarı içeri çekilerek sekreterya alanı daha işlevsel ve anlamlı hale getirilmiş. Çalışma ofislerinin koridora bakan duvarları yıkılarak siyah boyalı demir ve cam kombinasyonuyla şeffaflık sağlanmış; böylece daha geniş bir mekan algısı yaratılmış. CEO ve dinlenme odaları arasındaki duvar kaldırılarak iki mekan birleştirilmiş. Toplantı odasının bölücü duvarı lambri ve bronz separatörlerle transparan hale getirilmiş. Bu sayede bronzun araya katıldığı kısımlarda ahşabın detayı da vurgulanmış. ‘Malzemeleri tek başına değil, her zaman birlikte kullanmayı tercih ediyoruz.’ diyen iç mimar, toplantı odası yeterli büyüklükte olduğu için duvar lambrilerinde cesaretli bir hamleyle koyu renk uyguladıklarını dile getiriyor. Koridor bölümündeki açık tondaki meşe lambri, zeminle kontrast yaratması için seçilmiş. Tuvalet duvarlarında yine koyu tonda seramik ve duvar kağıdı kullanılmış. Çalışma alanlarındaki aydınlatma meselesinin dikkatli düşünülmesi gerektiğinden yola çıkarak, farklı alanlar için farklı aydınlatma üniteleri düşünülmüş. Örneğin; asma tavanın tercih edilmediği mekanlarda sıva üzerine spotlar yerleştirilmiş. Lambri yüzeylerde aplikler devreye girerken, toplantı odasında tavanda ankastre spotlar ve gizlenmiş led ışık, tuvaletlerde dekoratif özelliğinden dolayı sarkıt lambalar kullanılmış.
Zeminlerde, hijyenik ve estetik sebeplerden dolayı halıya yer verilmemiş; açık tonlarda meşe lamine parke ve beton görünümlü seramikler iç mimari kurguyu tamamlamış. Kazmirci, ‘Üretimlerin geneline baktığınızda; toplantı odasındaki masanın, üstüne yerleştirilen yuvarlak mermer tablası ve onun izdüşümü olan bronz boru ayaklarıyla farklı bir çizgi yakaladığımızı düşünüyorum. Arkasında yer alan, üzeri bronz kitaplık da masayı tamamladı.’ sözleriyle projenin öne çıkan unsurlarından bahsediyor. Ofi
‘TASARIM YAPARKEN MÜŞTERINIZLE AYNI FREKANSI PAYLAŞMAK TASARIM GÜCÜNÜ ARTIRAN ÖNEMLI BIR UNSUR.
BUNU YAKALADIĞINIZDA ÖZGÜRLÜĞÜN DE SINIRI OLMUYOR.’
Bekleme bölümündeki gri kanepe Lonca Ahşap’a, yan sehpalar Cisa Metal’e yaptırılmış. Duvar kağıdı Layla Dekorasyon’dan, tavan aydınlatma ve aplikler Dr Light’tan alınmış. Meda Şömine’den alınan şöminenin mermeri Aktaş’tan seçilmiş.
sin mobilya ve aksesuar alışverişleri Zara Home, H&M Home, Atelier Rebul, Four&More, Midnight İstanbul ve Tru’dan yapılmış. Sanat eserleriyle zenginleştirilen mekanda Adnan Turani, Seçil Büyükkan, Ertuğrul Ateş, Seçil Erel ve Tanju Demirci’nin işlerine rastlıyoruz. Mesleğinin ruhunu yansıttığını düşünen Esra Kazmirci, ‘Özel yaşantımda da güzel detaylarla kurgular yaratmak bana keyif veriyor. Dekorasyon, bir mekana hayat verme kavramı üzerine kurulu ve tamamen özgürlüğe dayalıdır. ’ diyor. İşinin yaşam tarzına da yansıdığını düşünen iç mimar sözlerine devam ediyor; ‘Bu mesleği icra ederken enerjisi yüksek ve pozitif bir bakış açısına sahip oluyorsunuz; sabırlı, disiplinli ve programlı olmayı öğreniyorsunuz. Ayrıca, öğrenme isteğiniz hiç bitmiyor. Yaratıcılıkta özgür, cesur ve gerektiğinde tutucu olabilmek bu mesleğin diğer tarafları. Doğam gereği çok hareketliyim ve ürettikçe daha da enerjik olduğuma inanıyorum. Bana göre iş hayatınız olduğu zaman özel hayatınızla ilgili yapılacak işleri ve sorumlulukları daha iyi organize ediyorsunuz. Çünkü kısıtlı zaman içine çocuklarla zaman geçirmeyi, oyun oynamayı, ev işlerini, spor ve alışveriş yapmayı sığdırmak zorundasınız’. Yeni projelerini sorduğumuzda, mesleğini bu kadar seven birinin yoğunluğu bizi şaşırtmıyor; ‘Almanya’da bistro ve restoran projeleri, Afyon’da bir villa, İstanbul Zekeriyaköy ve Beykoz Konakları’nda üç villa, Rumelihisarı’nda bir köşk, Yeniköy, Erenköy ve Göktürk’te birer konut, Florya’da bir villa ve Levent’te bir ofis projesi devam eden projelerimiz arasında.’.