50’LER MODERNIZMINE AVANT-GARDE BAKIŞ
Tasarımcı Merve Kahraman’ın imzasını taşıyan, New York’un ünlü Upper East Side bölgesindeki daire, her biri kendine ait birer duruşa sahip avant-garde tasarımların, yüzyıl ortası modern stildeki ikonik ürünlerle desteklendiği enerji yüklü bir yaşam alanı.
Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinde Manhattan bölgesinin popüler semtlerinden olan Upper East Side, özellikle Gossip Girl dizisinin takipçilerinin hemen hatırlayacağı bir yer. Mobilya ve ürün tasarımlarından tanıdığımız; yıllardır yaşamını New York-İstanbul arasında sürdüren tasarımcı Merve Kahraman imzalı daire de Central Park, Fifth Avenue ve Madison Avenue gibi şehrin dünyaca ünlü buluşma noktalarına sadece yürüme mesafesinde, Upper East Side’da yer alan bir binada bulunuyor. Yaklaşık 120 metrekareye yayılan ev; ana yaşam alanı, 2 yatak odası, 2 banyo, 1 misafir tuvaleti ve mutfaktan oluşuyor. Kahraman, ev sahibinin tatil amaçlı kullandığı ve yirmi yıldır herhangi bir yenileme yapılmamış daireyi, taze bir konsept ve bakış açısıyla ele alıp kendi çizgisinden de ödün vermeden keyifli bir kaçış noktasına dönüştürmüş. Ev sahibinin yılın belirli zamanlarında farklı kişilerin kullanabileceği, çok yönlü, işlevsel ve bir o kadar da modern, sıcak bir ev yaratma planınından yola çıkarak burayı konforlu bir otel süiti gibi düzenlemek fikrini yaratan tasarımcı, yumuşak ve enerji veren renklerin dairesel ve akışkan formlarla tamamlandığı, sade ve pratik bir ‘pied à terre’ yaratmış. Bir sene kadar süren tasarım ve uygulama sürecinde evin içinde ya
şam olmaması inşaat sürecinde tüm çalışanların işini kolaylaştırmış. Koyu renklerin ve antika mobilyalarin hakim olduğu mevcut mekan, proje bitiminde açık renklerin, güncel modern mobilya ve malzemelerin kullanıldığı ferah, eğlenceli bir mekana dönüşmüş.
Evin hakim atmosferini oluşturan mobilyaların neredeyse tümü Merve Kahraman’ın artık adıyla özdeş, bilinen tasarımları. Kalanları ise vintage ya da ikinci el mağazalardan bizzat seçilmiş parçalar. İstanbul’da saygın zanaatkarlar tarafından üretilen hareketli mobilyalar dışındaki tüm ürün ve malzemeler Amerika’da üretilip yerinde uygulanmış. Salondaki kalp şeklindeki Uni koltuk, tasarımı yine Kahraman’a ait olan halılar, Cyclopedia kitaplık, uzun kıvrımlı kanepe, mermer ve ahşap yemek masaları, Ziron avize, Jasmine Pizza sehpa, misafir odasındaki kemer formlu, kadife başlı yataklar, ebeveyn yatak odasındaki Dip komodinler, Pontiac ve Iris aynalar, La Nouvelle Vanite makyaj masası ve Iris sandalye projeye özel olarak yeniden ele alınıp üretilmiş. Misafir banyosundaki Hexagon Pontiac ve yaşam alanındaki Iris aynaların kumaşları ise dairenin renklerine göre seçilmiş. Tasarımcı, ‘yaşam alanında en sevdiğim köşe’ olarak tanımladığı pembe duvarın önünde bulunan servis arabası ve üstündeki püsküllü lambayı Coming Soon NY mağazasından almış. Yatak odasındaki makyaj masasının yanındaki lamba ünlü tasarımcı Poul Henningsen imzalı ve Louis Poulsen marka. Ana yatak odasındaki hazeran başlı ceviz yatak ise George Nelson’ın ikonik bir tasarımı.