EKLEKTİK DENEYİM
MODERN COUNTRY TARZINDA KURGULANMIŞ ARCH DOT DESIGN
IMZALI BU EV, YAŞAYAN, DINAMIK, FERAH VE KONFORLU IÇ MEKAN TASARIMIYLA ÜÇ KIŞILIK AILE IÇIN EŞSIZ BIR YAŞAM ALANI SUNUYOR.
Kemer Country’nin Kemerbahçe kısmında konumlanan bu müstakil evin iç mekan tasarımında Arch Dot Design ortakları Ece Abdioğlu ve Yasemin Aydan’ın imzası karşımıza çıkıyor. Evin hikayesini ortaklardan dinliyoruz; ‘Evde Çelik Ailesi, kızları ve evin vazgeçilmez kedisi Rita ile birlikte yaşıyorlar. Üç kattan oluşan ev toplam 270 metrekare kapalı alana sahip. Ayrıca, peyzaj ve pergola tasarım ve uygulamasını da üstlendiğimiz 130 metrekare bahçesi var. Ev planlama olarak sahiplerinin beklentisini karşılamadığı için yapısal birçok müdahale gerçekleştirildi. Yeni planlamaya göre bodrum katta yer alan garaj, mini mutfağı olan bir oturma ve hobi odasına dönüştürüldü. Ayrıca, bu katta çamaşırlık odası ve misafir odası da var. Zemin katta yer alan mutfak bir hol ile ikiye bölündü ve burada evin en çok kullanılan mekânlarından salon, kış bahçesi ve mutfağa hizmet eden bir banyo ve geçişi mutfaktan sağlanan bir kiler yaratıldı. Üst katta ise üç oda yerine, içlerinde giyinme odaları ve banyoları olan ebeveyn ve genç odaları kurgulandı. Ev yeni bir yapı olmasına karşın oldukça bakımsızdı. Bizi en çok rahatsız eden nokta, evin girişiydi. Bize göre hayalimizdeki tasarım, kapıdan adım attığımız an kendini, hissettirmeliydi. Merdiven bir sirkülasyon elemanı olmaktan çıkarılarak, giriş holünün dekorasyonu ile entegre bir şekilde başlı başına bir tasarım ürünü haline getirildi. Zemin katta yer alan salon, yemek odası ve kış bahçesi planlanırken bölücü etkisi olabilecek her türlü detaydan kaçındık. Bu üç mekanı birbirleriyle senkronize bir şekilde çözerken bir o kadar da ferah bir atmosfer yaratmak hem bizim hem de ev sahipleri için çok değerliydi. Bu nedenle mekanlar arasındaki geçişleri bölücü duvarlar yerine tavan tasarımında yaptığımız küçük dokunuşlarla sağlamayı tercih ettik. Proje tasarım aşamasında ev sahiplerini eski evlerinde ziyaret ettiğimizde mutfağın ne ka
dar aktif olarak kullanıldığını bizzat deneyimlemiştik. Bu nedenle mutfak alanını planlarken, bu mekandan bir banyo alanı ve kiler tasarlanması gerektiğini öngörerek, tercihimizi mevcut U tipi mutfak yerine daha ferah mekanlar yaratmaya elverişli L tipi bir mutfaktan yana kullandık’ diye bahsediyorlar.
Tasarım ve uygulama süreci toplam altı ay sürmüş. Buraya ilk adım attıkları andan itibaren tasarımla ilgili hayal kurmaya başlayan Arch Dot Design ortakları evin eklektik bir deneyim sunduğunu söylüyorlar. Mimari detaylarda daha modern ve endüstriyel bir tarz öne çıkarken, aksesuar ve mobilya seçimlerinde antika parçaların güncel dekorasyon trendleriyle başarılı entegrasyonunu görmek mümkün. Ev sahiplerinin daha önceki evlerinden getirdikleri mobilyalarla, yeni alınan ve Arch Dot Design tarafından tasarlanıp üretilen parçalar evin dekorasyonunda eklektik bir karma yaratıyor. Mimarlar bu projede öncelikle dikkat ettikleri hususun, ev sahiplerinin mekan gereksinimlerini tam anlamıyla karşılamak olduğunun altını çiziyorlar; ‘Aslında herşeyin başlangıcı evin mekansal tasarımını doğru kurgulamak ve beraberinde ferah, yaşayan mekanlar tasarlamaktı. Projeye başlamadan ev sahiplerini yakından tanıma fırsatı bulmuş olmamız bu konuda bizi büyük ölçüde yönlendirdi. Kendilerinin aksesuar ve mobilya konusundaki büyük ilgisi, renk paletini ve baskın ögeleri bu unsurlarla sağlamamız gerektiğini hissettirdi bize. Bu doğrultuda duvar, sabit mobilya ve kapılarda aynı soğuk tonları kullanarak yapısal detayları vurgulamak istedik. Ev sahiplerine yüksek tavanlı ferah mekanlar yaratmak adına evin büyük çoğunluğunda ana aydınlatma olarak sıva üstü spotlar tercih ettik. Sarkıt ve aplik kullanımıyla mekanlarda spotlarla yaratılan dil zenginleştirildi. Perdelerde de yine evin duvarlarıyla uyumlu tonlar kullanarak renk paletini genişletmeden dokusal farklılıklar yaratıldı.’