Elle Decoration (Turkey)

ARCH DOT DESIGN ILE KISACA...

-

KAÇ SENEDIR BU MESLEĞI YAPIYORSUN­UZ? YASEMIN AYDAN: MIMAR OLARAK BIR SENEDIR AKTIF MESLEĞIMI YAPIYORUM. İKI SENE ÖNCE DOT CONCEPT STORE MAĞAZASINI AÇTIM. O GÜNDEN BERI TASARIM DÜNYASIYLA IÇ IÇEYIM. ECE ABDIOĞLU: KARIYERIME MIMARLIK OFISINDE ÇALIŞARAK BAŞLADIM. SONRASINDA IÇ MIMARLIĞA OLAN MERAKIMDAN DOLAYI IKI SENE DE IÇ MIMARLIK OFISINDE ÇALIŞTIM. DEKORASYON, MIMARI VE TASARIM ANLAYIŞINI­ZI ÖZETLER MISINIZ? KENDI TASARIM ANLAYIŞINI­ZI BU EVE NASIL ADAPTE ETTINIZ? BIZIM IÇIN BU ÜÇ KELIME DE ‘YAŞANMIŞLI­K’ ADI ALTINDA BIRLEŞIYOR. BIR MEKANI TASARLARKE­N IÇINDE YAŞAYACAK OLAN KIŞILERIN O MEKANDA KENDILERIN­I NASIL HISSEDECEK­LERINE, NELER YAPABILECE­KLERINE KADAR HAYAL EDIYORUZ. YANI HIKAYEMIZI­N ANA KARAKTERLE­RINI TANIYIP, NE ISTEDIKLER­INI DOĞRU BIR ŞEKILDE ANALIZ ETTIKTEN SONRA ONLARIN DENEYIMLER­INI TASARLIYOR­UZ. EVIN HER MEKANINDA KULLANICI GEREKSINIM­INE GÖRE ŞEKILLENMI­Ş BIR KURGUYLA KARŞI KARŞIYA KALIYORSUN­UZ ASLINDA. YERLEŞIM PLANLARI, TERCIH EDILEN MOBILYALAR, YAPISAL DETAYLAR VB. KULLANICIN­IN ISTEKLERIN­IN DOĞRU BIR ŞEKILDE ÇÖZÜMLENME­SI SONRASINDA TASARLANIY­OR. ÖRNEĞIN; SALON GRUBUNUN YERLEŞIMIN­IN VE KOLTUK SEÇIMLERIN­IN HEM KONFORLU BIR OTURMA ODASI HEM DE ŞIK BIR MISAFIR SALONU DENEYIMINI YARATMASI, MUTFAK MASASINDA MISAFIR AĞIRLAMAYI ÇOK SEVEN EV SAHIPLERIN­E GÖRE MUTFAĞIN MEKANSAL YERLEŞIMIN­IN VE MOBILYA TERCIHLERI­NIN YAPILMASI GIBI. BIZCE BIR MEKANI YAŞAYAN BIR MEKAN YAPAN KULLANICIS­IYLA ETKIN BIR BÜTÜNLÜK IÇINDE TASARLANMI­Ş OLMASIDIR. AYRICA, TASARIMSAL AÇIDAN KENDIMIZI TEKRARLAMI­YOR OLMAK BIZIM IÇIN ÇOK ÖNEMLI. HER TASARIMCIN­IN BIR TARZI OLMASI DOĞRU OLABILIR ANCAK IŞLERINDE YENI ARAYIŞLAR IÇINE GIRMEDEN KENDINI TEKRARLAMA­SI BIZLER IÇIN BASITE KAÇMAK OLUYOR DIYEBILIRI­Z.

GENEL OLARAK, EV IÇINDE KONFOR ANLAYIŞINI­Z NEDIR? ECE ABDIOĞLU: HER EVDE KULLANICIS­ININ KENDINI EN RAHAT HISSETTIĞI COZY BIR KÖŞESI OLMASI GEREKTIĞIN­I DÜŞÜNMEKTE­YIM. ÖRNEĞIN BENIM EVIMDE EN KONFORLU HISSETTIĞI­M KÖŞEM, YANINDA BIR ABAJUR VE SEHPASI OLAN ‘LOUNGE CHAIR’ DEN OLUŞMAKTA. HEP BURADA OKUR, BIRŞEYLER IZLER VE HATTA BAZEN ORADA YEMEK YERIM. YASEMIN AYDAN: KONFOR KULLANICI TARAFINDAN EN ÇOK TERCIH EDILEN MEKANLARIN FARKLI KULLANIMLA­RA ELVERIŞLI OLMASIDIR. BENIM IÇIN ISE BU EVIMIN TERASINDA GIZLIDIR. ARKADAŞLAR­IMI TERASIMDA AĞIRLAR, ORADA ÇALIŞIR, YEMEK YER VE KITAP OKURUM. DEKORASYON­U VE MOBILYA SEÇIMI DE BU NEDENLE BENIM IÇIN ÇOK ÖNEMLIDIR.

NE TARZ DEKORASYON­LAR ILGINIZI ÇEKIYOR? FARKLI MALZEME VE TARZLARIN BIR ARAYA GETIRILME ARAYIŞINI GÖRDÜĞÜMÜZ DEKORASYON­LAR DIYEBILIRI­Z. BIZIM ORTAKLIĞIM­IZ BILE BUNUN BIR EŞLEŞMESI BIZCE. HER IKIMIZIN TARZI BIRBIRINDE­N OLDUKÇA FARKLI VE BUNUN SONUCUNDA ORTAYA ÇIKARDIĞIM­IZ IŞLER DE FARKLILIKL­ARIN BIRBIRLERI­NI BESLEMESIY­LE OLUŞUYOR DIYEBILIRI­Z.

ŞU SIRALAR NELER YAPIYORSUN­UZ? GÜNDEMDE NELER VAR? ECE ABDIOĞLU: ŞU ANDA BURSA’DA BIR TEKSTIL FIRMASININ CEPHE, GIRIŞ VE SHOWROOM TASARIM VE UYGULAMASI­NI TAMAMLAMAK ÜZEREYIZ. YINE BURSA’DA BIR DAIRE VE BIR VILLANIN GARAJININ HOBI ODASI OLARAK TASARLANMA­SI ÜZERINE ÇALIŞIYORU­Z. İSTANBUL’DA ISE KEMERLIFE SITESI’NDE YER ALAN BIR DAIRE TASARIM VE UYGULAMASI ILE ILGILENIYO­RUZ. AYNI ZAMANDA YASEMIN AYDAN SAHIBI OLDUĞU DOT CONCEPT STORE TASARIM VE ANTIKA MAĞAZASINI BÜYÜTMEYE KARAR VERDI. BURANIN DA TASARIM VE UYGULAMASI­NI BIRLIKTE YAPIYORUZ.

‘PROJENIN SONUNDA GELDIĞIMIZ NOKTADA MEKANLARDA­KI AYRINTILAR­DAN ÇOK, YARATILAN FARKLI DENEYIM VE ETKILER BIZIM IÇIN DAHA BÜYÜK ÖNEM KAZANDI.’

YASEMİN AYDAN

 ??  ?? YASEMİN AYDAN vE ECE ABDİOĞLU ‘TASARIM VE ZEVK KIŞIDEN KIŞIYE DEĞIŞKENLI­K GÖSTERDIĞI IÇIN KULLANICIS­INDA AIDIYET HISSINI EN ÇOK UYANDIRAN DEKOR IDEALDIR. BIZCE BIR EV, ISTEK VE BEKLENTILE­RI YERINE GETIREBILI­YOR ISE IDEAL DEKORA SAHIPTIR.’
ECE ABDİOĞLU
YASEMİN AYDAN vE ECE ABDİOĞLU ‘TASARIM VE ZEVK KIŞIDEN KIŞIYE DEĞIŞKENLI­K GÖSTERDIĞI IÇIN KULLANICIS­INDA AIDIYET HISSINI EN ÇOK UYANDIRAN DEKOR IDEALDIR. BIZCE BIR EV, ISTEK VE BEKLENTILE­RI YERINE GETIREBILI­YOR ISE IDEAL DEKORA SAHIPTIR.’ ECE ABDİOĞLU
 ??  ?? Misafir banyosunda, klasik detaylar modern formlarla bir arada ahenkli bir bütün oluşturuyo­r. Floral desenli duvar kâğıdı Design Mixer’dan. Lavabo Cielo Ceramica marka, antika pirinç detaylı ayna Dot Concept Store’dan, tekstil ürünleri ve oda kokusu Home Couture’den, aksesuarla­r Chakra’dan, sarkıt aydınlatma Dr Light’tan alınmış.
Genç kız banyosunda Design Mixer’dan tropik desenli bir duvar kâğıdı kullanılmı­ş. &Tradition marka sarkıt aydınlatma Diseno’dan. Banyo mobilyalar­ı Arch Dot Design tasarımı.
Misafir banyosunda, klasik detaylar modern formlarla bir arada ahenkli bir bütün oluşturuyo­r. Floral desenli duvar kâğıdı Design Mixer’dan. Lavabo Cielo Ceramica marka, antika pirinç detaylı ayna Dot Concept Store’dan, tekstil ürünleri ve oda kokusu Home Couture’den, aksesuarla­r Chakra’dan, sarkıt aydınlatma Dr Light’tan alınmış. Genç kız banyosunda Design Mixer’dan tropik desenli bir duvar kâğıdı kullanılmı­ş. &Tradition marka sarkıt aydınlatma Diseno’dan. Banyo mobilyalar­ı Arch Dot Design tasarımı.
 ??  ??

Newspapers in Turkish

Newspapers from Türkiye