ZIHIN AÇICI HAREKETLER
Açık havada, ağaçların altında, çimenlerin üzerinde daha çok vakit geçirmek için anında onlarca sebep sıralayabiliriz. Ekran bağımlısı günümüz insanı, internetsiz ve telefonsuz kalınca strese giriyor. BBC’nin online sayfasında yayınlanan bir makalede durum şöyle özetlenmiş: ‘Tatildesiniz ama bir yandan da uyanır uyanmaz iş yerinize ait e-postalarınızı kontrol ediyorsunuz. Telefonunuzun pili azalmışsa huysuzlanıyor, ofiste değilseniz işlerin ters gideceği endişesi taşıyorsunuz. Bunların hepsi, cep telefonu bağımlılığının yarattığı sürekli erişilebilir olma stresinin tipik işaretleri. Akıllı telefonlar birçoğumuz için, rahatlamamıza ve kendi pillerimizi şarj etmemize izin vermeyen ceplerimizin tiranları haline dönüştü.’ Coventry Üniversitesi Psikoloji, Davranış ve Başarı Araştırma Merkezi’nde görevli endüstriyel psikolog Dr. Christine Grant, ‘Sürekli erişilebilir olma kültürünün olumsuz etkileri, zihninizin hiçbir zaman dinlenemiyor olması, vücudunuza toparlanması için zaman ayırmıyor olmanız, dolayısıyla da sürekli stresli olma halidir’ diyor. Grant, ‘Ne kadar yorgun ve stresli olursak, o kadar da hata yaparız. Fiziksel ve zihinsel sağlığımız zarar görür’ diye ekliyor. Kısaca hazır bahar kapıdayken telefonsuz, internetsiz ve ekransız; doğa ile iç içe gerçek molalar geçirmenin zamanı geldi. Arka bahçeniz, terasınız ya da hiç biri yoksa sevdiğiniz bir parktaki favori ağacınızın altı bir-iki yastık, minik bir kilim, güneşten koruyan hasır şapkanız ve favori kitaplarınız ile gerçek bir terapi merkezine dönüşebilir.