İyi yaşam potansiyeli
Bilkent Üniversitesi’nden Dr. Tufan Kıymaz günümüzün yaşam pratiklerine ilham veren ve tarihi bundan 23 asır öncesine uzanan Stoacılık akımının insanın iyi yaşama potansiyelini geliştirmesi için bir rehber niteliğinde olduğuna işaret ediyor. ‘Mutluluk Hayatın Dirençsiz Akışıdır’ isimli kitabında Kıbrıslı Zenon tarafından ortaya konan Stoacı düşüncenin akılla duygu arasında bir köprü oluşturduğunu söylüyor Tufan Kıymaz. Yine bu akımın öncülerinden Epiktetos ise, kontrolümüz dışında olan şeyler için endişelenmeyi bırakmamız gerektiğini ve ancak bunu gerçekleştirebildiğimizde mutluluk ve özgürlüğe giden yolun kapılarını aralayabileceğimizi belirtiyor. Danimarkalıların ‘Hygge’ felsefelerinin izinde kurguladıkları keyif köşeleri, Latin Amerikalıların doğa ile uyumlu yaşamı savunan ‘Buen Vivir’ anlayışları, Norveçlilerin doğanın iyileştirici gücünden esinle açık havada tasarladıkları ‘Friluftsliv’ yaşam alanları, günden güne farklı sektörleri etkisi altına alan ‘Well-being’ yaklaşımı ve şimdi de Stoa ekolü... Tüm bu akımların ortak noktası bireyin mutluluğunu merkezine alan iyi yaşam pratikleri. Tam da yeni yıl kararlarımızı aldığımız şu aralar, Stoacı felsefenin ‘Akılcı olan, insanın kendi kontrolündeki şeylere odaklanmasıdır’ düşüncesini listemizin ilk sırasına yerleştirerek mutluluğa giden yolun basit hazlardan geçtiğini unutmayalım. Bedeninizi ve ruhunuzu ısıtan dekorasyon senaryolarıyla kurguladığımız kış sayımız, yetenekli ve yaratıcı tasarımcıların imzasını taşıyan mekanlar arasında ilham veren fikirler barındırıyor. Yaşam sanatını yücelten çözümlerle doğa ile ilişkilendirilen evler, içinde yaşayanlara iyi hissettiren bir kabuk, koza ve sığınak olarak işlevleniyor. Bursa, Niğde, İstanbul, Como Gölü, Moskova ve Los Angeles’tan bir araya getirdiğimiz bu evlerin konu olduğu sayfalar arasında gezinirken hayal gücünüzü bir üst seviyeye taşıyacak, belki de yeni yıl kararları listenize evinizle de ilgili birkaç madde not düşeceksiniz. Ne demiş ünlü tasarımcı mimar Eileen Gray; ‘Ev, içinde yaşanan bir makine değildir. Kişinin kabuğu, uzantısı, özgür alanı ve ruhunu yansıtma şeklidir.’ Yaşamın sihirli değneğinin evlerinize dokunduğu, keyifli bir 2023 yılı olması dileğiyle, herkese mutlu yıllar...