AUTOBAN POLAT PALANDÖKEN
SEYHAN ÖZDEMIR - SEFER ÇAĞLAR
Projeden bahsedebilir misiniz? Polat Palandöken, 20 yılı aşkın süredir bölgenin lider tatil otellerinden biri. Geçen yıl başlanan yenileme projesi halen devam ediyor ve önümüzdeki yıl tamamlanmasını planlıyoruz.
Kış mevsimine özel konaklama mekanı tasarlayıp inşa etmek hangi açılardan diğer projelerden ayrılıyor? Son dönemlerde üzerinde çalıştığımız otel ve resort projeleri kış ve kar kavramlarından oldukça uzak, bu açıdan bu proje bize çok değişik, heyecanlı ve eğlenceli yeni pencereler açtı. Burada bizim için önemli olan iki farklı duyguyu birleştirmek idi, hem kayak sporları için gelen hem de sadece keyifli vakit geçirmek, kış deneyimini yaşamak için gelen kullanıcılara hitap etmek. Amacımız, zengin ve derin duygulu, sıcak, heyecan verici ama aynı zamanda huzurlu, doğa ile iç içe kış kaçamağı hissini yakalamak idi. Bundan ötürü bu proje, şehir oteli projelerinden ayrışıyor, bu sebeple bambaşka bir tasarım yaklaşımı, bambaşka malzeme seçimleriyle bambaşka bir hikaye yaratmamız gerekti.
Mekanı tasarlarken başlangiç noktaniz ve öncelikleriniz neler oldu? Binanın orjinal dış cephesine dokunmadık fakat bir bütünlük yaratmak için binanın formundan esinlenerek yeni bir giriş saçağı tasarladık. Odaların yenilenmesinin yanında lobi çevresinde bir ortak çalışma alanı, bar ve farklı ihtiyaçlara hitap eden ayrı lounge alanları oluşturduk. Kullanıcıya bir dağ otelinde olduğunu tüm iç mekanlarda derinden hissettirmek istedik. Bunun için malzeme seçimlerimiz çok önemli oldu, duyguyu kuvvetlendirmek için doğal taş ve ahşap gibi temel malzemeleri kullanmaya öncelik verdik. Tasarım yaklaşımı Alpler’deki geleneksel şale konseptine yeni bir yorum katmak ve duyulara hitap eden bir mekan ile zengin hisli, unutulmaz bir deneyim yaşatmak oldu. Dolayısıyla, doğal malzemeler, ekose desenler, sıcak kiremit renkler, country stilinde dokunuşlar, boynuz avizeler ve shearling koltuklar kullandık. Yoğun kullanımlı sosyal alanları düşünürken farklı durumlarda, günün farklı saatlerinde kullanıcının keyif alabileceği ve rahat edebileceği mekanlar tasarlamaya önem verdik. Diğer bir önceliğimiz de, tabii ki projenin yapım süresi oldukça kısa olduğu için çok hızlı olmak idi. Birçok otel sadece kış sezonunda açık olmasına rağmen, Polat Palandöken 12 ay açık olan bir otel. Dolayısıyla belli bir zaman dilimi içinde projeyi tamamlamamız gerekiyordu.
İç Mekanı Doğaya Entegre Ederken Hangi Yollara Başvurdunuz? Yalın ve doğal dokular tercih ettik. Yepyeni ama zamansız bir otel yaratmak, sanki çok uzun zamandır var olan, yine de tazeliğini, dinçliğini ve benzersizliğini koruyan; hep hatırlanan, özlenen ve gidilmek istenen ikonik ve klasik bir mekan yaratmak istedik.