YKA & ID HOTEL CHALET VALDOTAIN
YEŞIM KOZANLI
Projenin önemli noktalarını bizimle paylaşabilir misiniz?
Bu bir renovasyon projesi olduğu için belirli ölçülerde müdahalelerde bulunabildik. Bazı mekanları büyüttük, yerini değiştirdik ve yeni fonksiyonlar ekledik. Tüm alanlarda ferahlık hissini artırmak için benzer işlemler uyguladık. Özellikle yeme içme alanlarına ilaveler yaptık. Spa ve fitness önemli bir ihtiyaç olduğu için Spa alanını baştan ele aldık ve hem işlev hem de konfor açısından olanakları artırdık. Eski bir kayak oteli olan binaya, yenilenme sonrasında gelişmiş işlevsel özellikler, daha ferah alanlar ve kaliteli bir kullanıcı deneyimi kazandırıldı.
Kış mevsimine özel konaklama mekanı tasarlayıp inşa etmek hangi açılardan diğer projelerden ayrılıyor?
Aslında genel ihtiyaçlar, ortak ve aynı olmakla beraber buranın bir kayak merkezi olmasının getirdiği bazı özel ihtiyaçları işlevle birlikte ele aldık. Örneğin kayak dönüşü kullanıcıların ekipmanlarını bırakacağı, alacağı ve kayak kıyafetlerini giyinebileceği kayak odaları oluşturduk. Şömine bölümü insanların yoğun vakit geçirdiği, mekanın en önemli alanlarından biri, burayı işlevine göre yeniden şekillendirerek, keyifli bir manzara izleme alanı oluşturduk. Kışlık yapılarda iç mekan kullanımı daha yoğun oluyor ama doğal güzelliklerden kopmamak ve yakın hissetmek için, manzara ve seyir teras alanları hazırladık.
Mekanı tasarlarken başlangıç noktanız ve öncelikleriniz neler oldu?
Tabii ki müthiş kar ve dağ manzarası. Bulunduğumuz bölge hem topoğrafya hem de bitki örtüsü açısından müthiş bir görsel niteliğe sahip. Tasarımlarımızda bölgenin bu yerel özelliklerinden ilham aldık yani en büyük ilham kaynağımız doğanın ta kendisi oldu.
İç mekanı doğaya entegre ederken hangi yollara başvurdunuz?
Büyük açıklıklar ile dışarıyı içeriye alma hissini ve şeffaflığı vurgulamak istedik. Dışa dönük cam doğrama sistemine entegre büyük sabit sedirler sizi bahçede ya da karların içinde oturma hissine teşvik ediyor ve manzaraya karşı aradaki bariyerleri kaldırıyor. Malzeme seçimlerimiz, renk ve doku olarak mümkün olduğunca doğal ve yerel renk kartelası ile konuşacak şekilde seçildi, bu durum doğal alanları içerde daha yoğun şekilde hissetmemize olanak sağladı.
Yapının ekolojik özelliklerinden bahsedebilir misiniz?
Yapı, bulunduğu bölgenin çevresel ve topoğrafya etkileri dikkate alınarak yeniden kurgulandı. Kullanılan malzeme ve yapılan seçimler, çevresel uyumluluk, iklim özellikleri ve birçok ekolojik kritere uygunluğu gözetilerek tasarlandı.
Genel olarak tasarımda öncelikleriniz, ilham kaynaklarınız neler?
Projelerimize başlarken, bölgenin yerel özellikleri, yerel yapı malzemeleri, doğal güzellikleri ve dokusu ilham kaynaklarımızın başında geliyor. Bölgenin kültürel yansımaları genel olarak bizim için iyi birer başlangıç noktası ancak hikayemizi ufacık bir detay üzerinden de kurguladığımız oluyor.