DÜŞLERIN MARKASI: LUMMBO
İncelikli el işçiliğiyle tasarlanmış deri ürünleriyle adından söz ettiren Özlem Barın, çocukluk hayalinin peşinden giderek Lummbo markasını yaratmış.
Lummbo’nun hikayesini anlatır mısınız?
Lummbo markası 2020 senesinde kuruldu. Deriye merakım moda tasarımı eğitimim biter bitmez tasarımcı olarak çalışmaya başladığım, bana A’dan Z’ye üretimin tüm aşamalarını yaşatan ama pandemi sebebi ile ayrı düştüğüm bir deri ayakkabı markası ile başladı ve evde kaldığım süre boyunca eksikliğini hissettiğim o koku beni bu zamana taşıdı. İnternetten sipariş ettiğim deriler eve geldiğinde babamın ‘Bu çocukluğumun kokusu’ deyip rahmetli dedemin tamamen el emeği ile deri ayakkabılar ürettiği, kendisinin babasına yardım ettiği hikayeleri anlatmasıyla da iyice perçinlendi. Sosyal medyadan hayranlıkla takip ettiğim el emeği ile üretilen, minimal tasarımlı, şık, pratik, farkı sadeliğinde yatan ama yurt dışından Türkiye’ye getirtmeye kalktığınızda fiyatı çok çok katlanan ürünleri ben neden üretemeyeyim dedim ve elimdeki derilerden denemelere başladım. Ürettikçe öğrendim, geliştim ve benim bu çabamı ve hevesimi takdir eden ustaların ellerinde yoğruldum. Ürün portföyünüzde neler yer alıyor?
Günlük hayatta kullanabileceğiniz, hızlı temponuza ayak uydurabilecek kadar sağlam ve pratik Yoku çantalardan, aynı çizgiyi devam ettiren Ginkgo cüzdan gibi tamamlayıcı aksesuarlardan ve anahtarlıklardan oluşuyor. İlham kaynaklarınız neler? Mutluluk, güvende hissetme duygusu ve sürprizler. Hediye vermek de almak da beni çok mutlu ettiğinden bunu daha da alışılmadık bir hale getirmek istedim.
Mesela Ginkgo cüzdanlar alışılmadık bir paketleme ve birleştirme aşaması içeriyor. Ürünler isminizle ya da özel çizimlerle kişiselleşebiliyor. Ayrıca size ulaşmadan önce her ürün özenle paketleniyor. Gelecek tasarımlarınız arasında
bizi neler bekliyor? Yaz sezonu için tasarımlarımızı şimdiden hazırladık.
Lummbo ürünleri aslında dört mevsim ama bazı renkler var ki ben yaz mevsimi için yaratıldım diyor. Ayrıca kaliteli derilerle organik pamuk kanvas birleşimini bir arada sunan Yugen serisinin yeni parçaları usta ellerden çıktı. Bu seri ister ofis toplantılarında ister dışarda gözleri üzerinize çekecek harika detaylar içeriyor.