ÇOK YÖNLÜ SANATSAL BAKIŞ AÇISI
Yazar, yönetmen ve iç mekan tasarımcısı Eylem Tok, Sintiyapera markası adı altında sanatı tasarımla sentezleyen başarılı projelere imza atıyor. Kitap kahramanlarından ilham alarak kurguladığı mekanları ve tasarım prensiplerini kendisinden dinledik.
Bize kendinizden ve yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz? Yazar ve yönetmen olarak tanınan ama birçok farklı alanda çalışmalar yapan biriyim. Yazarlık hayatıma başladığımda kısa zamanda çok şey ürettim çünkü anlatmak istediğim çok fazla şey vardı. İlk romanım Mihr’in ardından, sonraki sene Allah’ın Piyonları adlı romanım yayınlandı. Edebiyat camiasından aldığım olumlu övgüler beni daha da motive etti ve çocuk romanı, çocuk masalları, genç yetişkin romanlarıyla geçen yılların ardından festivallere göndermek için ilk filmimi çektim. Cintheapera filmi, birçok önemli festivalde gösterime girdi ve finale kaldı. Soyut sanat filmi kategorisinde değerlendirilen bu filmin başarısı ikinci filmim için bana iyi bir referans oldu. Kurucusu olduğunuz Sintiyapera markası altında multidisipliner bir yapı mevcut. Yayınevi misyonunun yanı sıra mekan tasarımları da gerçekleştiren Sintiyapera’nın imza attığı işler nelerdir? Sintiyapera yayınevi olarak biliniyor ama aslında bir yayınevinden çok daha fazlası. Sanatın farklı dallarını aynı çatı altında toplayabildiğimiz bir kuruluş bu aslında. Sintiyapera olarak uluslararası fuarlar ve festivaller için başarılı işlere imza attık. İngilizce ve Türkçe kitaplar, filmler, mekan tasarımları, sanat galerileri ve sergiler için gerçekleştirdiğimiz özgün çalışmalar bunlardan sadece bazıları. İç mekan tasarımını gerçekleştirdiğiniz Doctor B Clinic’in kurgusunda öne çıkanlar nelerdir? İç mekan tasarımını yaptığınız yer bir ev olduğunda, o evde yaşayanların arzuları ve zevkleri doğrultusunda projenizi kurgularsınız. Fakat
‘GERÇEKLEŞTİRDİĞİM İÇ MEKAN TASARIMLARINDA BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN, FARKLI ZEVK VE RUH HALLERİNE SAHİP İNSANLARIN BİR ARAYA GELDİKLERİ BU ALANLARDA KENDİLERİNDEN BİR ŞEYLER BULABİLMESİ. TIPKI KİTAPLARDA OLDUĞU GİBİ.’
bu birçok kişinin uğrak yeri olan bir mekan olduğunda işler zorlaşır. Bülent Cihantimur’un sahibi olduğu Doctor B Clinic kitaplarımdaki kahramanlarımdan esinlenerek tasarladığım bir mekan. Bülent beyin vizyoner kimliği ile hayalimdeki projeyi birleştirdim. Gerçekleştirdiğim iç mekan tasarımlarında benim için önemli olan, farklı zevk ve ruh hallerine sahip insanların bir araya geldikleri bu alanlarda kendilerinden bir şeyler bulabilmesi. Tıpkı kitaplarda olduğu gibi. Kitapları farklı insanlar okur ama herkes kendinden bir şey bulur. Doctor B Clinic projesinde, kitaplarımdaki antik dönem kahramanları modern zamanın içinde yeniden hayat buluyor. Dekorasyonda kullandığımız illüstrasyonlar İspanyol kökenli sanatçı Juan Hernaz’a ait. Kendisi uzun yıllardır ortaya çıkardığı eserlerle birçok mekana renk katmış bir isim. Biz de projemize bu renkleri dahil etmek istedik. B Art Gallery nasıl hayata geçti, tasarım süreçlerinden bahseder misiniz? B Art Gallery’nin tasarımı, estetiğin sınırlarını; Aristoteles’in güzel kavramındaki nesnel ölçütler olan ‘Oran, simetri, sınırlılık, düzen, yetkinlik’ kavramları çerçevesinde şekillendiriyor. Bu bütünlükten yola çıkarak tanımladığımız kurgu sanatı daha erişilebilir kılmayı amaçlıyor. İnsan, estetik, sanat ve tasarımın sınırlarını yaratıcılıkla sentezleyen ve sanatsal iş birliğini besleyen B
Art Gallery, kültür alanında gündem yaratan, özel sergiler, çeşitli sanat etkinlikleri, sanat söyleşileri ve yaratıcı atölyelerin gerçekleştirileceği bir mekan olarak tasarlandı. Yeni projeleriniz arasında neler yer alıyor? Önümüzdeki ay bir köpeğin yaşadıklarını bir köpeğin gözünden anlattığım ‘Benekli’ adlı romanım ve ‘Dev ile Üç Cüce’ adlı beş ciltlik masal kitabım yayımlanacak. Sintiyapera’nın dünyaya açılan kapısı İngiltere’deki yayınevimizin de hazırlığı biten dört kitabı var. Kısa zaman içinde yeni bir film çekmek için hazırlıklar yapıyorum. Aynı zamanda Bülent Cihantimur ile birlikte Bodrum Akyarlar’da hayata geçireceğimiz sürdürülebilir yaşam ve estetik merkezinin tasarımı üzerine çalışıyoruz. Bu mekanın kurgusunda estetik kavramını, sürdürülebilir malzeme ve yapı teknolojileri ile birleştirmeyi hedefliyoruz.