DÜZEN KONUSUNDA SIK YAPILAN HATALAR

Yaşam alanlarınızı düzenli tutabilmek için yapmanız gereken yüzlerce şey var. Peki ya yapmamanız gerekenler neler, biliyor musunuz?

Evim - - Dekorasyon -

1

Karşılaştırma yapmak Düzen ve temizlik konusundaki ilk hata: Kendi evinizi başkalarının evi ile kıyaslamanız. Sizin zamanınız ve temponuz ya da düzen alışkanlıklarınız asla başkalarınınki ile aynı değildir. Bu sebeple karşılaştırma yapmayın.

2

Aynı anda pek çok şey yapmak Düzen ve temizlik işlerinizin yığılmasına izin vermeyin. Aynı anda çok fazla şeyi yapmaya kalkmak bezginlik yaratabilir. Bu sebeple evinizi düzenlerken oda oda bölmenizde; hatta odaların içinde de kendinize bölümler belirlemenizde fayda var.

3

Düşünmeden satın almak Hepimizin en sık yaptığı hatalardan biri de evimizdeki eşyaları düşünmeden satın alma kararı vermemiz. Gerçekten o parçaya ihtiyacınız var mı? Çekmecelerinizde onun muadili olabilecek unuttuğunuz bir parça olabilir mi? Ya da mevcuttaki aksesuarlarınızın stili ile alacağınız parça uyumlu mu? Sorularını kendinize sorabilirsiniz. Ayrıca aldığınız eşyayı uzun süre kullanıp kullanamayacağınız da kendinize sorarsanız, belki evdeki dağınıklığın bir nebze olsa önüne geçebilirsiniz.

4

Dağınıklığın artmasına izin vermek Her şey gözünüzde yavaş yavaş büyümeye başlar. İşte o noktada dağınıklık da günden güne artar. Hiçbir şeyin gözünüzde büyümesine izin vermemek için her gün sadece 15 dakikanızı ayırarak bile evde daimi düzen sağlayabilirsiniz.

5

Dağınıklığa alışmak Herhalde en kötülerinden biri de bu: Artık dağınık yaşamaya alışmanız. Alışkanlıklar zamanla davranışlara dönüşür. Bu sebeple işe ilk olarak günlük rutin temponuzu gözden geçirmekle başlayabilirsiniz.

6

Her yeri kapasitesinden fazla doldurmak Çekmece ve dolapları çok fazla doldurmak düzen konusunda caydırıcı bir sebep olabilir. Çünkü ne her yeri tam anlamıyla düzenli tutabilirsiniz, ne de çekmece ve dolap içlerini yeterince organize edebilirsiniz. Bu sebeple işe fazlalıklardan kurtulmakla da başlayabilirsiniz.

Ikea.

Karina raf ünitesi: 99 TL., gittigidiyor.com

Kompakt portmanto,

Tchibo.

Çekmece içi düzenleyici: 29,95 TL.,

Tchibo.

Raflı yan sehpa: 299 TL.,

Zara Home.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.