AYDINLATMA ILE ILGILI YAPILAN HATALAR

Konu aydınlatma olduğunda hepimizin ortak noktalarından biri de herhalde sıklıkla yaptığımız aynı tür hatalar oluyor. Yaşam alanlarını daha işlevsel kılmak ve aynı zamanda güzelleştirmek için bu hatalardan kaçının.

Evim - - Dekorasyon -

1 Tek bir aydınlatma kullanmak Her bir odanın kendine özgü işlevleri vardır. Örneğin bir giyinme odasında öncelikli olarak ayna aydınlatması ve dolap içi aydınlatmalar düşünülmesi gerekirken, antrede aplikler işlevsel olacaktır. Tek bir avize kullanmak doğru aydınlatma için yetersizdir. Mutlaka yardımcı aydınlatmalarla desteklenmesi gerekir.

2 Aşırı parlak ışık kullanmak Doğal olarak bir aydınlatmadan tüm odayı yeterli düzeyde aydınlatmasını bekliyoruz. Özellikle tavandan aydınlatma dediğimiz avize ya da sarkıtlarla ilgili sık yapılan yanlışlardan biri aşırı parlak ışık miktarları tercih etmek. Avizeler ambiyans aydınlatması sağlar. Odanın farklı bölümlerini yeterli aydınlatma düzeyine getirmek için farklı aydınlatmalar tercih etmeye özen gösterin.

3 Enerji tüketimini düşünmemek Estetik kaygıların dışında, aydınlatma seçimi yaparken enerji sarfiyatlarını da göz önünde bulundurun. LED aydınlatmalar ilk etapta pahalı gibi görünebilir ama 10 yıla kadar uzun kullanım ömürleri ve tü- ketimi neredeyse minimuma indiren enerji seviyeleriyle akılcı bir seçim olur.

4 Gizli aydınlatmalar kullanmamak Mutfakta tezgah arasında, dolapların içinde, çekmecelerde… Gizli ve gömme aydınlatmalar hem sıcak bir iç mekan görünümü oluşturur, hem de işlevsel bir kullanım sağlar.

5 Dimmer’li aydınlatmalara yer vermemek Dimmer’lı elektrik anahtarları tercih etmeniz halinde dilediğiniz ışık seviyesini ihtiyacınız doğrultusunda sağlayabilir aynı zamanda enerjiden de tasarruf edebilirsiniz.

6 Elektrik anahtarlarını yanlış konumlandırmak Eve adımınızı attığınızda ya da bir odanın kapısından içeri girdiğinizde anahtarlara hemen ulaşımınızın olması güvenlik açısından çok önemli. Ayrıca elektrik anahtarlarının mobilyaların arkasında olması da pratik bir kullanım yaratmaz. Anahtarlar yerleşim dolayısıyla mobilya arkasında ise elektrik anahtarlarını başka bir yere taşımanız gerekir.

Ikea. Mina avize: 169,90 TL., Tekzen.

Tavoli lambader:

596 TL., Mudo Concept.

Södersvik

aplik: 409 TL.,

Ikea.

Yönü ayarlanabilen spot: (en küçük boy) 29,99 TL., Tekzen.

Off aplik, Phare Studio.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.