İyi ki geldin yaz!

Bahçe, balkon ve teraslar çiçek içinde, sarmaşıklar renk yarışında... En güzel kokan geceler sizi bekliyor. Biraz özen ve dikkatle, mevsimin tadını çıkarmak da elinizde...

Evim - - Evİm & Bahçem -

• Yedi veren türlerinin dışında güller solmaya başladı. Solan çiçekleri kesin. Bu işlem budama yerine geçer. Çok az özel gül gübresi verebilirsiniz. Güller her zaman dip kısımlarından ve akşam serinliğinde sulanmalıdır.

• Petunya, Hint karanfili, gül, ateş çiçeği, mine çiçeği, gazanya gibi tek yıllık çiçekli bitkiler, sıcak günlerde bozulmaya başlar. Bunu engellemek için solan çiçekleri, sararan yaprakları kesmeniz gerekir. • Gölge alanları süsleyen ortanca, küpe çiçeği ve cam güzelleri de düzenli sulama ister. Ortanca yapraklarının sararması, suyun ve toprağın kirecini belli eder. Yaz aylarında toprağını değiştirmeyin. Bu nedenle, sulama suyuna hümik asit ekleyebilirsiniz. Ayrıca alan çok büyük değilse yine sulama suyuna bir miktar sirke ya da limon suyu ekleyerek suyun kirecini kırabilirsiniz. Çay artıklarını da diplere yayabilirsiniz. Kahve telvelerinizi da sardunyaların toprağına yedirebilirsiniz.

• Hanımellerinin solan çiçeklerini kesin. Yaseminler ve begonviller temmuz ve ağustosta en çiçekli dönemlerini yaşarlar, tadını çıkarın. Sarmaşıklar özellikle bol su aldıkları zaman, dip kısımlarından bolca yan dal verirler. Uzamaları için yan dalları daima dip kısımlarından kesmeyi unutmayın. • Çim çok su ister. Bu nedenle yazın çim ekmemeye çalışın. Daha önce ekmişseniz, bırakın çiminiz sararsın. Üzülmeyin sonbahar yağmurlarıyla yeniden yeşerirler. Onun yerine dayanıklı yer örtücüleri araştırın. Yaşadığınız ortama uygun dayanıklı bitkiler bulabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.