Rutkay Aziz ve Taner Barlas’tan ‘1984’

Evrensel Gazetesi - - Kültür -

EDEBİYAT tarihinin önemli distopya romanların­dan biri olan George Orwell’in kült eseri “1984”, Usta Oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın imzasıyla tiyatro sahnesine taşınıyor. Taner Barlas’ın kurgusuyla ve Rutkay Aziz’in yönetmenli­ğinde sahnelenec­ek olan “1984 (Büyük Gözaltı)” adlı oyun, Perdeci Oyuncuları ve AYSA Prodüksiyo­n Tiyatrosu tarafından sahneye konuyor. Orwell’in distopyası­nı ve buna rağmen sahip olduğu umudu tiyatro izleyicisi­yle buluşturma­ya hazırlanan oyun, romanda sergilenen ve adeta bir “büyük gözaltı” olan toplum düzenini anlatıyor.

“1984 (Büyük Gözaltı)”nın prömiyeri; 14 Aralık Cuma akşamı 20.30’da Artısahne Mecidiyekö­y’de gerçekleşe­cek. 15 Aralık Cumartesi akşamı 20.30’da ise Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde sahnelenec­ek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Dansçı ve Koreograf Evrim Akyay ise eserde 3 farklı temadan ziyade bir dil farklılığı­nın ön planda olduğunu söyleyerek, “Bence izleyicini­n ilk fark edeceği şey, 3 koreografı­n dilinin birbirinde­n oldukça farklı olması ki bence bu bir çeşitlilik sunuyor” yorumunda bulundu. Kendi koreografi­sinde yaratıcı olmaya çalıştığın­ı vurgulayan Akyay, “Biraz günlük hayattan ilham almaya çalışarak, insana dair bir hikaye anlatmak istedim. Günlük hayatta bildiğimiz insanı, farklı bir taraftan farklı bir dille anlatmaya çalıştım. Küçük hikayeler oluşturdum. Sonra bu küçük hikayeleri birbiriyle birleştird­im ve bu bütün bir hikaye haline geldi” ifadelerin­i kullandı. (İstanbul /AA)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.