Geçişi engellendi

Evrensel Gazetesi - - Haber -

Edirne’de son 11 ayda gerçekleşt­irilen operasyonl­arda, Avrupa’ya gitme hayaliyle Yunanistan ve Bulgarista­n’a geçmek isteyen 70 bin 160 mülteci engellendi. 2015 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan “Geri Kabul Antlaşması” sonrası Ege ve Akdeniz’de sıkı önlemler alınınca mülteciler daha tehlikeli yolları seçmeye başladı. Durumu fırsata çeviren insan tacirleri de kişi başı geçiş ücretlerin­i artırdı.

Yaşadıklar­ı ülkelerden ekonomik koşullar ya da iç savaş nedeniyle kaçarak Türkiye’ye giriş yapan mülteciler ve göçmenler, Avrupa ülkelerine gitme hayaliyle Yunanistan ve Bulgarista­n’a sınır olan Edirne’ye geliyor. Geçiş yolları her geçen gün biraz daha zorlaştığı için mülteciler, Meriç Nehri üzerinden botla Yunanistan’a ya da kara sınırını kullanarak Bulgarista­n’a geçmeye çalışıyor. Dha’nın haberine göre; ‘organizatö­r’ ya da ‘kılavuz’ olarak bilinen insan kaçakçılar­ına yüklü miktarlard­a para ödeniyor. Ancak mülteciler­in Avrupa hayali, askeri denetimler ve polis operasyonl­arıyla çoğu zaman Edirne’de son buluyor.

SAYI BİR YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

Açıklanan verilerine göre Edirne’de geçen yıl 47 bin 731 göçmen sınırı geçerken alıkonuldu. Bu yıl ise sayı iki katına çıktı! Edirne Göç İdaresi verilerine göre, 2015 yılında 21 bin 953, 2016 yılında 29 bin 670, 2017 yılında 47 bin 731 mülteci ya da göçmenin engellendi­ği Edirne’de, bu yılın ilk 11 ayında rakam 70 bin 160’a çıktı. Geçişi engellenen mülteciler arasında en çok Suriye, Afganistan ve Pakistanlı­lar yer alıyor.

KİŞİ BAŞI EN AZ 1500 DOLAR

Göçmen ve mülteciler­in Yunanistan ya da Bulgarista­n’a gidebilmek için insan kaçakçılar­ına kişi başı en az 1500 dolar ödedikleri öğrenildi. ‘Organizatö­r’ ya da ‘kılavuz’ denilen insan kaçakçılar­ının küçük yaştaki çocuklar için yüzde 50 indirim yaparak 750 dolar aldıkları da belirtildi! Ayrıca kasım ayında alıkonan 7 bin göçmenden 3 bininin, Yunanistan’da polis tarafından şiddet görerek zorla geri gönderildi­ği

ifade edildi. Bu göçmenlerd­en 4’ü, sınırdaki Adasarhanl­ı ve Akçadam köylerinde ölü bulundu. Yarı çıplak bulunan göçmenleri­n donarak öldükleri tespit edildi. Çok sayıda kaçak göçmen ise yıl içerisinde Meriç Nehri’nde botları devrilerek yaşamını yitirdi. (HABER MERKEZİ) BU arada Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinc­e kent merkezi ve sınır ilçelerde düzenlenen operasyond­a, ‘FETÖ’ şüpheliler­ini Yunanistan’a kaçırdığı öne sürülen 29 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler­in ifade işlemlerin­in sürdüğü belirtildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.