Ne gerçekçi ne de hukuki

SAĞLIKTA 30 DAKİKA GENELGESİ

Evrensel Gazetesi - - Haber -

Sağlık personelinin hastanelere 30 dakika mesafede ikamet etmesini isteyen genelgeye sağlık meslek örgütleri gerçekçi ve hukuki değil diyerek karşı çıkıyor.

Ankara’da hastaneler bölgesinde 50 bine yakın sağlık emekçisinin çalıştığını ve bu bölgede bu kadar personelin nasıl ev bulacağının ve bölgedeki kiraların da yüksekliğine işaret eden Kara “Bunu yapmak istiyorsanız ya sağlık çalışanına kira yardımı yapacaksınız ya da lojman tahsis edeceksiniz” dedi. Kara, önceki yıllarda bakanlığın bunu yine gündeme getirdiğini Anayasa Mahkemesinin bu düzenlemeyi iptal ettiğini hatırlatarak “Ne değişti de bunu tekrar gündeme getiriyorsunuz. Bu düzenleme sadece sağlık alanında güvencesizlik ve tedirginlik yaratır. Bakanlık acil olarak bundan vazgeçmelidir. Biz de iptal edilmesi için hukuki süreç başlatacağız” diye konuştu. Genelgenin sağlık alanındaki sorunları bilmemenin sonucu olarak değerlendiren Kara “İhtiyaç varsa acil servislere takviye yapılır” dedi.

‘ZORLAMA, HUKUKİ DEĞİL’

İsatanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Öztürk ise genelgeyi absürt olarak nitelendirerek özellikle büyük şehirlerde bunun uygulanmasının mümkün olmadığını vurguladı. “Farklı semtlerde farklı hastanelerde çalışan karı

koca doktorlar peki ne yapacak?” diye soran Öztürk, afet ve acil durumlarda sağlık emekçilerinin bir emir beklemeden hareket ettiğini ve bunun çok sayıda örneği olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı bu konuda duyarlı ise zorlama yerine sağlık personelinin evine yakın hastaneye tayinini kolaylaştıracak düzenlemeler yapmasını gerektiğini söyleyen Öztürk, daha önce de gündeme gelen düzenlemenin hukuk dışı olduğu için mahkemeden döndüğünü hatırlattı. (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.