KARAR ADALET MEKANİZMASI AÇISINDAN VAHİMDİR

Evrensel Gazetesi - - Haber -

MOBESE ve kamera kayıtlarının silindiği cevabı alınmıştır. Dosyada ‘kimliğinin tespit edilemediği’ gerekçesiyle X ve Y olarak tanımlanan kişilere ilişkin Savcılıkça hiçbir çalışma yapılmadığı görülmüş, yine tarafımızca bu kişilerin tespiti için iş ve işlemler yapılmak durumunda kalınmış, ancak henüz bir sonuç alınamamıştır. Soruşturma sırasında sanıkların kullandığı telefonlar üzerinden yapılan HTS analizlerinin olayı aydınlatmaya dönük olmadığı görülmüş, ayrıntılı bir inceleme kovuşturma aşamasında yine taleplerimizle katliamdan iki yıl geçtikten sonra yapılmaya çalışılmıştır”.

‘KISITLILIK KARARI SIRASINDA SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİ’

Bu süreçte firari sanıkların yakalanması konusunda hiçbir çalışma yürütülmediğini belirten Komisyon, bunun sonucunda soruşturma devam ederken “Dosyanın en önemli sanıklarından biri Yunus Durmaz’ın talimatıyla 1 Mayıs 2016 günü Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı gerçekleşebilmiştir. Öte yandan aynı dönemde yakalanmamış başka bir sanık olan Mehmet Kadir Cebael de 2016 yılı Ağustos ayında Gaziantep’te kına gecesine yapılan katliamı planlamıştır. Nihayetinde, dosyanın erişebilir olduğu andan itibaren fark edilmiştir ki; katliamın aydınlanması için gerçek bir soruşturma yapılmamış bilakis dosyanın karanlıkta kalmasına çabalanmıştır. Tüm bu tablo nedeniyle tarafımızdan soruşturma savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olduğunu belirtmek isteriz”ifadelerini kullandı. (ANKARA/EVRENSEL)

AYM’YE yapılan başvurunun kısıtlılık kararına ilişkin yapılan soruşturmaya yönelik olmasına karşın “Dava açıldıktan sonra kısıtlılık kararının kalkması nedeniyle herhangi bir sorunun yaşanmadığını” gerekçe gösterdiğini belirten Komisyon, kısıtlılık kararı ve sonuçlarının adil yargılanma dahil pek çok Anayasal hakkın ihlal edildiği Mahkemece dikkate alınmadığını dile getirdi. Komisyon, mahkeme kararının başvuru yapılan süreci değerlendirmediği ve soruşturma sürecinin eksik incelenmesiyle oluşan hukuksuzluğu görmezden geldiğini ifade etti. Bu nedenle kovuşturma aşamasının da delil toplamayla geçtiğini belirten Komisyon, “Bütün hukuka aykırılıkların meşru hale gelmesine yol açabilecek bu karar, ülkemiz adalet mekanizmasının geldiği nokta açısından da vahimdir”dedi.

‘MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR DEVAM EDECEK’

Aym’nin bu kararını sorumluların yargılanmasının önündeki dirençlerle birlikte değerlendirdiklerini belirten Komisyon, “Ülkenin en büyük katliamında verilmiş olan kısıtlılık kararındaki hukuka aykırılığın tespit edilmemiş olması, adalet arayışçılarının tamamı için endişe vericidir. Adalet mücadelemizin sonuna kadar devam edeceğini bu vesile ile de bir kez daha kamuoyuna duyurmayı da borç biliriz”ifadelerini kullandı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.