İzmir’de işçiler asgari ücret talepleri için sokağa çıkacak

Evrensel Gazetesi - - Haber - Nuray ÖZTÜRK İzmir

GENEL-İŞ 7 No’lu Şube Temsilciler Kurulundan ‘İnsanca yaşama yetecek asgari ücret için eylem kararı’ çıktı. İşçiler, 12 Aralık Çarşamba günü saat 17.00’de asgari ücretin en az 2 bin 800 Tl’ye yükseltilmesi ve vergiden muaf tutulması için sokağa inecek

Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesinde örgütlü Genel-ış 7 No’lu Şube, kısa bir süre önce tamamlanan temsilci seçimlerinin ardından önceki gün temsilciler kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Krize karşı mücadele, belediyede süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ve asgari ücret konularının ele alındığı toplantıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ikinci kez toplanacağı 13 Aralık’tan bir gün önce (12 Aralık Çarşamba) Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yapma kararı alındı. Asgari ücretin bir fedakarlık ücreti olmadığını söyleyen şube yönetimi ve temsilciler, “yaşanabilir bir ücret” talebiyle alanda olacaklarını ifade etti.

Karar toplantının ardından basına deklare edildi. Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Şube Sekreteri Özgür Genç ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda açıklamayı temsilciler kurulu adına Bornova Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Baştemsilcisi Ahmet Ozan Übeyli yaptı. Übeyli, net asgari ücretin tutarı konusunda kamuoyunun yanıltıldığını söyleyerek, asgari ücret içerisinde vergi iadesi yerine geçen asgari geçim indirimi (AGİ) ödemesi de olduğuna dikkat çekti. Agı’nin işveren tarafından ödenmediğini ve ücret yerine geçemeyeceğini ifade eden Übeyli, “Asgari ücret işveren tarafından işçiye ödenen ücrettir. AGİ ise devlet tarafından sağlanan destektir. 2018 itibariyle asgari ücret aslında 1603 TL değil 1451 Tl’dir” dedi.

Übeyli, asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulması, işçinin ailesinin de dikkate alınması, 171 sayılı İLO sözleşmesinin onaylanması, bütün işçi temsilcilerinin görüşmelere katılması ve uyuşmazlık halinde toplu eylem hakkını da içermesi, asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması, bir geçim ücreti olabilmesi ve işçilerin krize karşı korunabilmesi için en az net 2 bin 800 Tl’ye yükseltilmesi gibi DİSK’IN taleplerini sıralayarak, bu talepler i dile getirmek için 12 Aralık Çarşamba Günü saat 17.00’de Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda olacaklarını söyledi. Übeyli son olarak tüm halka eyleme katılım çağrısı yaptı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.