Sarı Yelekliler’in talepleri tüm emekçilerin talebidir

Evrensel Gazetesi - - Politika -

Emek Partisi Fransa’da haftalardır süren ‘Sarı Yelekliler’in eylemlerine yapılan polis şiddetini kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Hak, onur ve adalet arayışı için alanlara çıkan Fransa’daki kardeşlerimizin haklı mücadelesini destekliyoruz. Onların bu mücadelesinin yanındayız” ifadelerine yer verdi. Açıklamada Fransız emekçilerinin taleplerinin tüm dünya emekçilerinin talepleri olduğunun da altı çizildi.

Akaryakıt zammını protestoyla başlayan ve giderek talepleri genişleyerek devam eden halk eylemlerine ilişkin Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Sarı Yelekliler’in vergi düzenlemesinden, asgari ücretin insanca yaşanabilir bir düzeye çekilmesine kadar 42 talebi içeren deklarasyonu hatırlatan Gürkan, halkı yoksullaştıran iktisadi politikalara karşı direnişe dönüşen eylemlere dönük şiddete de tepki gösterdi.

POLİS ŞİDDETİNE TEPKİ

Sarı Yelekliler’in eyleminin faşist Le Pen yanlılarının eylemi olduğunu söyleyerek itibarsızlaştırmaya çalışıldığını ifade eden Selma Gürkan şöyle devam etti: “Fransa Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Macron, bu eylemlerin taşradan Paris’e kadar genişlemesini, toplumun diğer kesimlerden de destek bularak büyümesini engelleyemedi. Bugün de, eylem çağrısı yapan ‘Sarı Yelekliler’i durdurmak için başkent güvenlik aygıtlarıyla kuşatılarak ölü bir kente dönüştürülmüş bulunuyor. Sabahın erken saatlerinde (dün) gözaltılar yaşandı. Akaryakıt zammının 6 ay boyunca geri çekilmesini yeterli görmeyen ‘Sarı Yelekliler’ asgari ücretin artırılması, yol masraflarının işveren tarafından karşılanması, acil tüketim maddelerindeki Kdv’nin düşürülmesi, servet vergisinin tekrar yürürlüğe konması gibi talepleri için yine alanlara çıkmaya hazırlanırken, alınan bu türden önlemler burjuva demokrasisinin de gerçek yüzünü göstermektedir.

HAVALİMANI İŞÇİLERİ VE ‘SARI YELEKLİLER’İN TALEBİ ÖZÜNDE AYNI

Fransa’da boykot yapan liselilerin gözaltına alınmasına da tepki gösteren Gürkan, ‘Sarı Yelekliler’in taleplerinin, neoliberal politikalar yüzünden yaşam ve geçim imkanları daralan tüm emekçilerin talebi olduğunu, örneğin 3. havalimanı işçilerinin talepleri ile Fransız emekçilerinin taleplerinin özünün de aynı olduğunu vurguladı. Gürkan “Giderek derinleşen ekonomik krizin yükünü emekçilere yüklemek üzere gündeme giren ekonomik politikalar ve bütçe tasarısının içeriği, Türkiye’de de Fransa’dakine benzer sonuçlar yaratmaya adaydır. Fransa hükümetinin ve Macron’un uyguladığı şiddeti kınıyoruz. Emekçilerin eylemlerine karşı korkutma ve sindirme taktiği uygulamaktan başka bir yol tercih etmeyen Macron ve Fransa Hükümeti, tutumunu değiştirmeli ve eylem yapan halk kesimlerinin taleplerini kabul etmelidir” açıklaması yaptı.

Gürkan, “Hak, onur ve adalet arayışı için alanlara çıkan Fransa’daki kardeşlerimizin haklı mücadelesini destekliyoruz. Onların bu mücadelesinin yanındayız” dedi (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.