Fransa vergi altında ezilen tüm insanlara mesaj verdi

‘SARI YELEK’ KORKUSU: BİBER GAZLI SALDIRI,YÜZLERCE GÖZALTI

Evrensel Gazetesi - - Dünya - Eren ARAMAN Paris

Fransa dün ‘Sarı Yelekliler’in büyük eylemlerine sahne oldu. Eylemlere polis biber gazı ile saldırdı, gazetemiz baskıya gittiği saatlerde 361 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Eylemlere katılanlar ise kararlı. Fransa’da ‘Sarı Yelekliler’in tüm dünyada vergi altında ezilenlere mesaj verdiği görüşü öne çıkıyor. Eyleme katılanlar gelirlerinin son yıllarda azaldığını dile getirerek, vaat istemediklerini, harekete geçilmesini istediklerini dile getirdi. Fransa’da eylemler devam ederken Belçika da hareketliydi. ‘Sarı Yelekliler’, Belçika-fransa arasındaki otoyolu set çekerek trafiğe kapattı.

HALK CUMARTESİYİ SARIYA BOYADI

Hükümetin bütün baskılarına rağmen ‘Sarı Yelekliler’ başta başkent Paris’te olmak üzere ülke genelinde sokaklardaydı. ‘Sarı Yelekliler’, Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs- Elysees (Şanzelize) Caddesine geldi. Halk, Champs-elysees Caddesinde “Macron istifa” şeklinde slogan attı.

Eylemler öncesi Paris’in meşhur caddesi Şanzelize’de esnaf, iş yerlerinin vitrin ve girişlerini metal ve tahta plakalarla kapattı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saintgermain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi. Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi ve Zafer Takı eylemler nedeniyle ziyarete kapalı. Paris’teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken, Champs-elysees Bulvarı’nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı.

Fransa’da eylemler devam ederken adeta fiili OHAL yaşandı. Fransa Başbakanı Edouard Philippe eylemle ilgili, “Protesto için değil yok etmek için gelen insanlarla karşı karşıyayız” açıklaması yaparken Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise ‘Sarı Yelekliler’in eylem yapma hakkı olduğunu belirterek, eyleme destek verdi.

Bu arada Elabe araştırma şirketinin anketine göre, Fransızların yüzde 78’i Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un duyurduğu önlemlerin ‘Sarı Yelekliler’in taleplerini karşılamaya yetmediği görüşünde. Diğer bir ankete göre de bir önceki ay yüzde 21 olan Macron’a halk desteği, gösteriler sırasında 3 puan azalarak yüzde 18 ile “en düşük halk desteği” seviyesine geriledi. Ayrıca göstericilerin eylemlerini uzun süre daha devam ettirmeye kararlı olduğu belirtiliyor.

ÜLKEDEKİ ekonomik koşulları ve akaryakıt zamlarını protesto eden ‘Sarı Yelekliler’, Belçika-fransa arasındaki E-40 otoyoluna set çekerek trafiğe kapattı.

Avrupa Birliği (AB) kurumlarına ve NATO’YA ev sahipliği yapan başkent Brüksel’de ise ‘Sarı Yeleklilerin’ gösterileri başlamadan önce Brüksel Polisi Sözcüsü Ilse Van de Keere, Brüksel merkez tren istasyonu ve AB kurumlarının bulunduğu Schuman bölgesinde 100’e yakın kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Brüksel polisi, şehir merkezi, AB Komisyonu ve AB Konseyinin bulunduğu Schuman bölgesinde yoğun güvenlik önlemi alırken, binaların yakınlarında bulunan sokakların girişlerini dikenli tellerle çevirdi.

‘SARI Yelekliler’in, küçük şehir ve kasabalardaki esnafları destekleyici önlemler alınması, emeklilik maaşların 1200 avronun altında olmaması, büyük şirketlerin vergilerini ödemesi, işsiz olanlar için iş imkanları sağlanması, gaz ve elektrik fiyatlarının düşürülmesi, emeklilik yaşının 60 olması, referandumun anayasaya girmesi ve şehir merkezlerinde ev kiralarının düşürülmesi gibi birçok talebi mevcut.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.