‘GELİRİM 5’TE 1 AZALDI’

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

FRANSA’DA on yıllardır görülen en büyük isyan dalgası yaklaşık üç haftadır sürüyor. Şu ana dek en az 4 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi de gözaltına alındı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un akaryakıt zammı planına bir tepki olarak doğan protestolara, birçok yaş, meslek ve bölgeden kişi katılıyor. Hareketin yayılmasında Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarının rolü büyük. BBC’YE konuşan Beauvais’de yaşayan TIR şoförü Freddie Bouvier de onlardan biri. Bouvier, “Siyasetçilerden çeşitli sözler işitmekten bıktık. Fransızlar artık onlara inanmıyor” diyor: “Akaryakıt zammının dondurulması iyi haber ama bunlar sadece laf. Biz hızla eyleme geçildiğini görmek istiyoruz.”

Claude Rigolet isimli bir başkası ise, 2000 yılından bu yana gelirinin 5’te bir azaldığını söyledi. Reims kentinde yaşayan Emekli Rigolet, “Her şey çok daha pahalı. Vergiler, kiralar, ısınma maliyeti, otomobiller... Tüm fiyatlar artıyor” dedi.

Aynı kentte temizliğe giderek geçimini sürdüren Natacha Perchat da bu görüşe katılıyor:

“Biz zengin değiliz. Kocam bir ulaştırma şirketi için çalışıyor. Daha ayın başındayız, şimdiden dardayız. Hükümet dar gelirlileri fena vurdu. Ay ortasında çocuklarımızın karnını doyurmak için hediye çeklerini kullanır olduk. Biz yaşamıyoruz, hayatta kalmaya çalışıyoruz ve bu bir skandal.”

‘HÜKÜMETE KUKLA OLMADIĞIMIZI GÖSTERDİK’

45 yaşındaki Normandy sakini Delphine Notelet ise, bir bakımevinde yaşlılara destek vererek ayda 1200 avro kazanıyor. Notelet, faturaları ödediğinde kendisine haftada 50 avro kaldığını söylüyor. “Macron neden bizi dinlemiyor?” diye soran Notelet şöyle devam ediyor: “Hükümete vergi çığının yuttuğu kuklalardan ibaret olmadığımızı, birer vatandaş olduğumuzu gösterdik.” Ölüm ve yaralanma haberleri kaygı yaratsa da protestolara destek büyük.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.