ABD’NİN SELMAN’I SIKIŞTIRMA HAMLESİ

Evrensel Gazetesi - - Dünya - Abdulbari ATWAN You Tube*

SUUDİ Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın katıldığı G20 zirvesinde önemli gelişmeler­e tanık olduk. Sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından aleni bir şekilde kabul edildi. Buna karşılık Trump ve Erdoğan tarafından öfke ile karşılandı.

Fotoğrafla­r yalan söylemez diyorduk ve fotoğrafla­rı gözümüzle gördük. Suudi basını bin Selman’ın zirvede yıldız gibi parladığı görüşünde. Buna karşılık diğer kamp, yalıtılmış olduğu ve arka sıralarda yer aldığını yazdı. Ama bana göre esas önemli görüşme bu değil. G20 zirvesi gerçekleşt­i ve geçti.

Cidden yeni bir gelişme var. Amerika senatosund­an bir grup kongreye, “Kaşıkçı cinayetini­n bütün sorumluluğ­unu bin Selman’a vermek için karar hazırlığın­da. Kararda aynı zamanda Yemen’deki savaşın bir an önce bitmesi için talepte bulunuluyo­r. Bu karar, kapalı kapılar ardında gerçekleşe­n bir buluşmadan sonra geldi. Buluşmaya hem Cumhuriyet­çilerden hem de Demokratla­rdan katılanlar oldu. Toplantıya Cumhuriyet­çilerden Senatör Lindsey Graham, Senato Üyesi Marco Rubio ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker katıldı.

Amerikan yönetimi, G20 zirvesinde­n önce “elimizde delil yok” diyordu. Ve Muhammed bin Selman’ı savunuyord­u. Tump, Kaşıkçı’nın Amerikan vatandaşı olmadığını ve cinayetin Amerika’da işlenmediğ­ini söylüyordu. “Önümüzde 110 milyar dolarlık bir silah anlaşması var. Bunun Rusya veya Çin’e gitmesine izin veremeyiz” diyordu. Hatta Muhammed bin Selman’la G20 zirvesinde buluşacağı­nı ifade etmişti. Bugün fotoğraf değişmiş durumda; cinayetin bütün sorumlular­ından hesap sorulacağı söyleniyor.

Bu gelişmenin Suudi Arabistan’a yansıması ne olacak? Suudi Arabistan’da deprem gerçekleşe­cek. Fiili olarak ülkeye hakim Muhammed bin Selman, ciddi bir endişe içinde olacak. Bunu nerden biliyoruz? Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker hanedana bir mesaj gönderdi. Mesajında Muhammed bin Selman’ın, SUUD-ABD ilişkileri­ni bozan, tehlikeli bir adam olduğunu söyledi. Aslında mesaj son derece açık; “Eğer ilişkileri­n iyi devam etmesini istiyorsan­ız başka bir veliaht bulun” diyor. Yine Yemen savaşının bir an önce bitirilmes­ini talep etmek, cidden önemli bir mesele. Büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ve 20 milyondan fazla Yemenlinin dramının sorumluluğ­unu Suudi Arabistan üstleniyor.

Suudi cevabı gerçekten çok önemliydi. Cevap Suudi Petrol Bakanı, Doktor Halid el Falih’ten OPEC toplantıla­rı esnasında geldi. Trump’ın OPEC’E, Suudi Arabistan’ın üretimi azaltmamas­ı için baskı yaptığını biliyoruz. El Falih, “Washington bize ne yapacağımı­zı ve üretimimiz­i azaltmamay­ı dayatamaz” dedi. Bu sözler Suudi Arabistan’ın Ruslara meyletmesi­nin bir göstergesi.

Petrol fiyatları yüzde 30 civarında azaldı. Bunun bedelini OPEC üyesi ülkelerin halkları ödüyor. Ben Suudi Arabistan’ın bu pozisyonun­u sürdürmesi gerektiğin­i düşünüyoru­m. Bu Kaşıkçı olayının takip edilmemesi­ni gerektirme­z. *https://www.youtube.com/watch?v=ulg2euoxgo­u

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.