‘Biber gazından bişey olmaz ya’ lafı samimi sohbetmiş

AYDIN VALİLİĞİ, VALİ YARDIMCISINI SAVUNDU

Evrensel Gazetesi - - Spor/ilan - Özer AKDEMİR İzmir

AYDIN Valiliği, topraklarına JES yapımına karşı direnen köylülere “Biber gazından bişey olmaz ya” diyen Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat’ın söz ve davranışlarını ‘samimi sohbet’ olarak nitelendirildi. Valilik görüntülerle ilgili de soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Köylerine 2 km uzaklıkta JES tesisleri yapılmaması için günlerdir direnen Kızılcaköylüler zaman zaman jandarma, polis ve şirket çalışanları ile karşı karşıya geldi. Kadınların darbedildiği olaylarda TOMA, yaşlı kadınların ve çocukların olduğu bir ortamda köylülerin üzerine biber gazı da sıkmıştı. Biber gazı kullanıldığı gün köylülerin JES için şirketin araziyi tel örgü içine almasını önlemek için direndiği yere gelen Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat’ın köylülerin sorularına verdiği yanıtlar ve davranışları tepkiyle karşılandı. Bir köylü kadının “Gaz sıkılması emrini siz mi verdiniz?” sorusuna mandalina yiyerek “Biber gazından bişey olmaz ya. Farzedin ki ben verdim” yanıtlarını gösteren videonun sosyal medyada paylaşılması üzerine ülkenin her yerinden tepki yağdı. Binlerce yurttaş vali yardımcısının davranışları ve yanıtlarının “Devlet adamı ciddiyeti” ile bağdaşmadığı, devlet görevlilerinin halka böyle ciddiyetsiz bir şekilde davranamayacağı yönünde paylaşımlar yapıldı. Sosyal medyada da bu görüntülerin yüz binlerce kişi tarafından izlenip binlerce kez paylaşılması sonrası Aydın Valiliği’nden yazılı açıklama geldi.

GÖRÜNTÜLERE SORUŞTURMA AÇILDI

Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada JES firması ile köylüler arasındaki gerilimden tarafların zarar görmemesi için güvenlik güçlerinin görevlendirildiği ileri sürülerek, “Ancak maksadı bu olayı kendi art niyetleri doğrultusunda kullanmak olan ilimiz dışından gelen bazı kişi ve çevrelerin gerilimi tırmandırması üzerine Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat taraflarla görüşmek ve başkaca bir taşkınlığa meydan vermemek için görevlendirilmiştir” denildi. Görüşmeler sonucunda JES şirketinin yasal izinleri alıncaya kadar faaliyette bulunmama taahhüdünde bulunduğunu, bunun üzerine köylülerin eylemlerini sonlandırmasının ardından güvenlik güçlerinin de normal görevlerine döndükleri savunulan valilik açıklamasında, polis jandarma saldırısı sonucu köylülerin yaralanmasına ise hiç değinilmedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Olayın sükunete kavuşması sonrasında samimi sohbet ortamında Kızılcaköylü vatandaşlarımız ananelerimiz çerçevesinde ikramlarda bulunmuş ve eylem son bulmuştur. Ayrıca medyaya yansıyan görüntülerle ilgili soruşturma süreci başlatılmış olup kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.