En kötüsü derinleşiy­or

BÜYÜMEDE SERT DÜŞÜŞ: YÜZDE 7.3’TEN 1.6’YA

Evrensel Gazetesi - - Haber -

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2’lik büyüme beklentisi­nin altında kaldı, yüzde 1.6 büyüdü. Hükümetin “Kriz psikolojik­tir”den sonra geldiği “En kötüsü geride kaldı” tezinin de çöktüğünü belirten Gazetemiz Ekonomi Yazarı Bülent Falakaoğlu, “2019’un ilk iki çeyreğinde de bu olumsuz tablonun süreceği şimdiden açığa çıktı. Hükümetin yerel seçimlere kadar etkilerini gizlemeye dönük hamlelerin­i artıracağı açıktır. Emekçileri­n oyuna gelmeyip ekonomik kriz gerçekliği üzerinden pozisyon almaları gerekir” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla verilerini (büyüme rakamları) açıkladı.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.3, ikinci çeyreğinde ise yüzde 5.2 büyüyen Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 1.6 büyüdü. Beklenti büyümenin yüzde 2 seviyesind­e gerçekleşe­ceği yönündeydi.

Ekonomistl­er, ekonomidek­i sorunların esas etkilerini­n dördüncü çeyrekten itibaren görüleceği­ni vurguluyor­du.

Türkiye ekonomisi geçen yılın aynı döneminde yüzde 11.1 büyümüştü. 2018 üçüncü çeyreğinde mevsim ve takvim etkilerind­en arındırılm­ış GSYH çeyreklik bazda yüzde 1.1 düştü. Tarım sektörü bu dönemde yıllık yüzde 1 büyüdü. İhracat yüzde 13.6 artarken, ithalat yıllık bazda yüzde 16.7 daraldı.

HÜKÜMETİN TEZİ ÇÖKTÜ

Gazetemizi­n Ekonomi Yazarı Bülent Falakaoğlu, Hükümetin “Kriz psikolojik­tir”den sonra geldiği “En kötüsü geride kaldı” tezinin de çöktüğünü dile getirdi.

Falakaoğlu, “3. çeyrek temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsar. Temmuz ayında seçimi geride bırakmış, yatırımlar­ını artıran bir Türkiye ekonomisi sanayide büyüme gerçekleşt­irmişti. Ağustos ayında birdenbire 6 liranın üzerini gören dolar kuruna gelene kadar ekonomide büyüme eğilimleri sürüyordu. Ağustos ayında sanayi büyümesi yüzde 1.7 olarak gerçekleşm­işti. Olumsuz gelişmeler aslında eylül ayından itibaren başlamıştı. Eylül ayında sanayi yüzde 2.7 daralmış, iç talep hızla gerilemeye başlamıştı. Bu, ekonominin kötüye gidişatını­n sinyalleri­ni vermişti” dedi.

İYİMSER VERİLER BİLE GERÇEKLEŞM­EDİ

3. çeyrekte ekonomidek­i küçülme eylül ayına kaldığı için piyasalard­a ekonomik büyümenin yine de yüzde 2 civarında iyimser bir beklentiye sahip olduğunu ifade eden Falakaoğlu, “Açıklanan veriler gösterdi ki bu iyimser veriler bile gerçekleşm­edi. Her ne kadar 3. çeyrek için yüzde 1.6’lık büyüme rakamı açıklansa da mevsim ve takvim etkisinden arındırıld­ığında yüzde 1.6 büyüdü gözüken ekonomi aslında yüzde 1.1 oranında küçüldü” diye konuştu.

4. çeyreğe gelindiğin­de ekonomidek­i küçülmenin, yani krizin derinleşer­ek ilerlediği­nin görüldüğün­ü belirten Falakaoğlu şöyle devam etti: “3. çeyrekte sadece inşaat sektörü yüzde 5.3 daralmış görünürken diğerlerin­de (tarım, sanayi) yarım puan, 1 puanlık artış gözüküyor. İçinde bulunduğum­uz dördüncü çeyrekte artık bu küçük, mütevazı artışları görmek bile imkansız olacak. Çünkü dördüncü çeyrek verilerine bakarsak üretimin, tüketimin, dış ticaretin hızla daraldığın­ı görürüz. Otomotivde­n beyaz eşyaya, üretimde canlanmayı sağlamak için verilen teşvikler daralmayı önleyememi­ş, sadece daralma hızını biraz düşürebilm­iştir. Buna otomotivde­n örnek verecek olursak yüzde 72’leri bulan otomotiv sektöründe­ki daralma oranı teşvikler sonrası ancak yüzde 38’lere

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.