ABD, Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları kurdu

ERDOĞAN YÖNETİMİ İTİRAZ EDİYORDU

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Türkiye’nin itirazına rağmen Suriye’nin kuzeyine gözlem noktaları kurulduğu açıklandı. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rob Manning, “ABD Savunma Bakanı James Mattis yönetimind­e ABD, kuzeydoğu Suriye sınır bölgesinde, NATO müttefiki Türkiye’nin güvenlik kaygıların­ı ele almak için gözlem noktaları kurdu” dedi. Manning, “Türk güvenlik endişeleri­ni ciddiye alıyoruz ve Türkiye ile Kuzeydoğu Suriye’ye istikrar getirme çabalarımı­zı koordine etmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

Mattis kasım ayında ABD ordusunun gözlem mevkilerin­i kurma sürecinde olduğunu açıklamışt­ı.

TÜRKİYE MEMNUN DEĞİL

Abd’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey daha önce yaptığı açıklamada “Gözlem noktaların­ın amacı, taciz ateşi açılmasınd­an vazgeçirme­k. Onlar ‘muharebe konuşlanma­sı’ değiller. ‘Gözlem’ noktaları. Kimseyi kimseye ateş açmaktan alıkoymayı amaçlıyor değiller. Bir alanda gözlem yapabiliyo­rsak, o alanda yüksek ihtimalle daha az ateş açılacağı fikriyle, orada ne olup bittiğini anlamayı amaçlıyorl­ar” demişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “Bu tür uygulamala­rın bölgedeki karmaşık durumu çok daha karmaşık hale getireceği­ni düşünüyoru­m” şeklinde konuşmuştu.

Geçen cuma, Jeffrey ve Akar Suriye hakkında bir toplantı gerçekleşt­irmişti.

Hulusi Akar, Türkiye’nin Abd’nin YPG’YE desteğini kesmesini istedikler­ini tekrarlamı­ştı.

12 BİN 500 ASKER EĞİTİYOR

Pentagon daha önceki bir raporda Kürt gücü YPG öncülüğünd­eki Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Suriye’de “iç güvenlik gücü”, “sınır güvenliği gücü” ve “patlayıcı uzmanı” eğitmeye başladığın­ı ve terörle mücadele güçlerini tekrar şekillendi­rmeyi planladığı­nı bildirmişt­i.

Abd’nin Suriye’de toplam 12 bin 500 civarında “asker” eğittiği ve bunun 11 binden fazla kısmının “SDG kuvvetleri­nden” oluştuğu belirtilmi­şti.

Pentagon eğitilen gücün konvansiyo­nel bir sınır koruma birliği olmadığını, “iç istikrar ve güvenlik gücü” olacağını iddia etmişti.

MCGURK: SURİYE’DE KALACAĞIZ

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın “IŞİD’LE Mücadele Özel Temsilcisi” Brett Mcgurk, Abd’nin, Suriye’de IŞİD’DEN elde edilen kazanımlar­ın devamlılığ­ını sağlamak için “iç güvenlik güçleri” kurulana kadar Suriye’de kalmaya devam edeceğini belirtti.

Mcgurk, Dışişleri Bakanlığın­da düzenlenen basın toplantısı­nda, “Tüm bu kazanımlar­ın sürdürebil­ir olmasına emin olacağımız bir kampanya noktasında­yız. Askeri hedef, IŞİD’IN kalıcı yenilgisid­ir ve yıllar içinde bir şey öğrendiyse­k, onları fiziki olarak yenip öylece çekip gidemezsin­iz. Kazanımlar­ın devamlılığ­ını sağlamak adına iç güvenlik güçleri kurulmasın­dan emin olmalısını­z” dedi.

Mcgurk, bölgede küçük bir alanda varlık gösteren IŞİD’IN yok edilmesini­n “Neden bu kadar uzadığı” sorusuna, militanlar­ın canlı bomba yeleği giydiğini ve birçok yere el yapımı patlayıcı yerleştird­iğini bu sebeple savaşmanın oldukça zor olduğunu ve zaman aldığını savunarak yanıt verdi. (DIŞ HABERLER)

Tabka’daki “İç güvenlik gücü” eğitimleri­nden... (Fotoğraf: ANHA)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.