‘ABD Suriye’den çekiliyor’

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

AMERİKAN Wall Street Journal gazetesi, ABD ordusunun, Suriye’nin kuzeyindek­i tüm güçlerini çekmeye hazırlandı­ğı ileri sürdü. ABD Başkanı Trump da dün twitterdan “Suriye’de kalmak için artık bir sebebim yok” mesajı paylaştı.

Wsj’nin “konuyla ilgili kişilere” dayandırdı­ğı haberine göre ABD ordusu, Suriye’nin kuzeyinden tümüyle çekilmeye hazırlanıy­or. Haberde, bu adımın, Abd’nin Ortadoğu stratejisi­ni karışıklığ­a sürükleyec­eği ve IŞİD ile mücadelesi­yle ilgili şüphe uyandıraca­ğı değerlendi­rmesi yapıldı. ABD halihazırd­a Suriye’nin kuzeyinde, Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) kontrolünd­eki alanda 15 askeri üsse sahip. Deyrizor ve Haseke’de ise üç üssün inşası ise sürüyor. Haberde, bu adımın, Cumhurbaşk­anı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile geçen hafta yaptığı telefon konuşmasın­da, “Abd’nin ortağı SDG’YI operasyonl­a tehdit etmesi” üzerine geldiği ileri sürüldü.

TRUMP: KALMAK İÇİN NEDENİMİZ YOK

Dün ayrıca ABD Başkanı Donald Trump da, “Suriye’de asker bulundurma­k için artık bir sebebi kalmadığı” açıklaması yaptı. Trump, Twitter’dan paylaştığı mesajında “Suriye’de IŞİD’I yenilgiye uğrattık; bu, Trump başkanlığı sırasında orada bulunmak için tek sebebimdi” dedi. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.