Avrupa’da ödül, Türkiye’de fezleke

Evrensel Gazetesi - - Doğu/güneydoğu -

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılı­ğı tarafından kentte katıldığı bir yürüyüş nedeniyle HDP Batman Milletveki­li Feleknas Uca hakkında fezleke hazırlandı. Uca, katıldığı o yürüyüşte bir fotoğraf karesine yansıyan görüntüsü ile Clara Zetkin Onursal Kadın Ödülü’ne layık görülmüştü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletveki­li Feleknas Uca hakkında 26 Ekim 2016’da DBP’LI Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmaları­nı protesto eylemine katıldığı gerekçesiy­le Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılı­ğı tarafından fezleke hazırlandı.

Soruşturma olaydan 2 yıl sonra 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşler­i Kanunu’na muhalefet” gerekçesiy­le başlatıldı. “Görevi yaptırmama­k için direnme” ve “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”le suçlanan Uca’nın 6 yıldan 9 yıla kadar hapsi istendi. Başsavcılı­k, hazırladığ­ı bu iddianame doğrultusu­nda Uca’nın dokunulmaz­lığının kaldırılma­sı talebiyle Meclise fezleke gönderdi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.