Suriyeli ve Kürt lafları var

Evrensel Gazetesi - - HABER - Melike CEYHAN

SAKARYA’DA ÖLDÜRÜLEN SAKÇI’NIN AĞABEYİ VALİLİĞİ YALANLADI:

SAKARYA’NİN Hendek ilçesinde bulunan Yenimahall­e’de Kürtçe konuştukla­rı için silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı olaydan bir saat sonra yaşamını yitirirken oğlu Burhan Sakçı ise üç gün kaldığı yoğun bakımın ardından dün akşam saatlerind­e taburcu oldu. Kadir Sakçı’nın cenazesi ise Yeni Mahalle’de bulunan mezarlığa defnedildi.

‘VALİNİN AÇIKLAMASI GERÇEK DEĞİL’

Olay yaklaşık bir hafta sonra basına yansıdı. O güne kadar herhangi bir açıklama yapmayan Sakarya Valiliği, olaya basına yansıdıkta­n sonra açıklama yaptı. Olayın Kürlük ile bir alakasının olmadığını ifade eden valilik, olayın adli bir vaka olduğunu ileri sürmüştü. Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı, Sakarya Valiliği’nin bu yönlü açıklaması­nı reddetti.

Sakçı, kardeşinin öldürülmes­i olayında elde ettikleri bilgileri şöyle anlattı: “Kardeşim akşam namazına kadar benimle birlikte oturdu. Çocuğu çarşıda çalışıyord­u. Onu almaya gitmişti. Tanımadığı­mız biri gelmiş ve siz ‘Suriyeli misiniz’ diye sormuş. Kardeşim, ‘Hayır biz Kürt’üz’ demiş. Adamın aklından neler geçti bilmiyoruz. Sonra silahını çıkarıp vurmuş. Kardeşimi olaydan bir saat sonra kaybettik. Kameradan her şey görünüyor zaten. Valilik Suriyeli, Kürt lafları yok demiş. Bu laflar var. Benim yeğenim anlatıyor bunu. Adam böyle demese çocuk bu lafları nereden çıkaracak.”

Kadir ve Burhan Sakçı’yı vuran kişinin ifadesinde de “Suriyeli misiniz siz? Gidin buradan” dediğini hatırlatan Sakçı, “Kardeşimi vuran o caninin ifadesine göre, kardeşim de ‘biz Kürt’üz Türkleri sevmiyoruz’ demiş. Öyle bir şey yok. Tanıklar, oğlu, hepsi görmüşler. Kendisini haklı çıkarmak için böyle bir ifade vermiş” diye belirtti.

‘YARDIM EDEN DOLAŞIYOR’

Olayda başka bir kişinin daha olduğunu ve titizlikle araştırılm­asını isteyen Sakçı, “Ateş eden adamın yanında olan arkadaşı önce arada duruyor. Vuranı iteliyor. Ateş eden, kardeşimi ve yeğenimi vurduktan sonra o kişiyle birlikte kaçıyor. Ve 4 ilden geçiyorlar. Sadece vuran kişiyi yakaladıla­r. Diğeri elini kolunu sallayarak geziyor. Bu bizi tatmin etmiyor. Savcı, emniyet bir zahmet kameraları incelesin. Eğer aynısını ben yapsaydım beni de, kardeşimi de, babamı da alırlardı. Siz cinayet yardım yataklık yaptınız derlerdi. O kişinin de ceza alması gerekiyor” diye konuştu.

Olay esnasında yaralanan Burhan Sakçı da, olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapmak istemediği­ni belirtti.

Edinilen bilgiye göre, kaymakamın aileyi aradığı ve polisin eve gelerek ailenin önde gelenleriy­le konuştuğu öğrenildi. Aile, görüşmenin içeriğine dair konuşmak istemedi.

TANIKLAR AÇIKLAMA YAPMAK İSTEMEDİ

Olaya tanıklık eden kahve işletmecis­i konuya ilişkin konuşmak istemezken, büfe işletmecis­i ile diğer tanıklar da ağız birliği ırkçı saldırıyı reddetti. (Sakarya/ma)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.