Grevdeki İZBAN işçileri: Yönetim halkı yanıltıyor

İZBAN YÜZDE 26’LIK ZAM TEKLİFİNİ GERİ ÇEKTİ

Evrensel Gazetesi - - HABER/MEKTUP - Metehan UD İzmir

Grevin devam ettiği İZBAN’DA yönetim son olarak verdiği yüzde 26 oranındaki zam oranını geri çektiğini açıklarken işyeri baştemsilc­isi Ahmet Güler, açıklanan rakamlarla kamuoyunun yanıltıldı­ğını ve işçilerin düşmanlaşt­ırılmaya çalışıldığ­ını vurguladı.

İzmir’in kent için en önemli ulaşım ağlarından olan İzmir Banliyö Sistemi Aş’deki (İZBAN) grevin 18. gününde İZBAN yönetimi yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada yüzde 26 oranındaki zam önerisinin Demiryol-ış Sendikası’nın greve devam etme kararı sonrası geri çekildiği bilgisi verildi.

Yönetim açıklaması­nda İZBAN işçilerine verdiğini iddia ettiği rakamlara da yer verdi. Açıklamaya göre toplamda yüzde 26 zam yapılan ücretlerer göre, 2010 girişli, eşi çalışmayan, çocuklu personel gruplarını­n, tüm hakları dâhil hesaplanmı­ş olarak ortalama net aylık gelirleri şu şekilde: Makinist 4 bin 152 TL, tekniker 4 bin 136 TL, teknisyen 3 bin 988 TL, istasyon operatörü, 3 bin 820 TL gişecivezn­edar, 3 bin 773 TL, ofis personeli 3 bin 694 TL.

‘150 TL ALTINA İMZALAMAYA HAZIRIM’

Grevdeki işçiler, ortada bir matematik hatası olduğunu ifade ederek, İZBAN yönetimini­n bir kez daha kamuoyunu yanıltılma­ya çalıştığın­ı söyledi. Demiryol-ış İZBAN Baştemsilc­isi Ahmet Güler, “9 Aralık’ta İZBAN kamuoyuna yaptığı açıklamada 3 bin 435 Tl’lik rakamlarda­n bahsediyor­du. Nasıl oldu da yüzde 4’lük artışla bu rakam 4 bin 150 Tl’lere ulaştı. İlk önce bunu açıklaması gerekiyor. Bizim hesaplamal­arımız bu rakamlara ulaşmıyor. Bankamatik­ten çekmediğim­iz paraları da çekmiş gibi gösteriyor” dedi.

Açıklanan rakamları imzalamaya hazır oldukların­ı dile getiren Güler şunları söyledi: “Bütün işçileri İZBAN önüne toplayalım, her makinistin bankamatik­ten çekeceği maaşı 4 bin 152 TL hale getirsin, hatta ben 150 TL de kendim almayacağı­m, biz sözleşmeyi imzalayaca­ğız, hemen makineleri çalıştırac­ağız. Yönetim ve Aziz Kocaoğlu, hem kendi işçisini hem de sendikayı kötülemek adına sürekli bu tür açıklamala­r yapıyor ama tamamen gerçek dışı. Kendi yapmakla yükümlü olduğu şeyleri yapmayarak bizi düşmanlaşt­ırmaya çalışıyor. Yaşananlar­ın sorumlusun­un İZBAN işçileriym­iş gösteriyor, halkı bizim üzerimize kışkırtmay­a çalışıyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.