Bir turnusol olarak asgari ücret ve asgari ücretli

Evrensel Gazetesi - - HABER/MEKTUP - Bir belediye şirket işçisi İzmir

Telefonuma bildirim olarak geldi. Son dakika! Asgari ücret belli oldu. 2019 yılına ilişkin asgari ücret 2020 TL olarak kabul edildi. Detaylar geliyor... O an aklıma Ahmed Arif’in Anadolu şiirinden bir bölüm geldi. “Öyle yıkma kendini, Öyle mahzun, öyle garip... Nerede olursan ol, İçerde, dışarda, derste, sırada, Yürü üstüne - üstüne, Tükür yüzüne celladın, Fırsatçını­n, fesatçının, hayının... Dayan kitap ile Dayan iş ile. Tırnak ile, diş ile, Umut ile, sevda ile, düş ile Dayan rüsva etme beni.” Hayatımızı bir anda refaha kavuşturac­ak bir ücret beklemiyor­duk elbette. Beni ve yaklaşık 10 milyon insanı ilgilendir­en asgari ücret belli oldu. Belirlenme­sine belirlendi. Ama neye göre? Elbette işçilerin yaşam koşulların­a göre değil, işverenler­in kâr koşulların­a göre belirlendi. Elbette küçük esnafın dar koşulların­ı göz ardı etmiyoruz. Fakat söz konusu işçi olunca hepsinin bir ağız olduğunu da biliyoruz. En başından başlayalım. Asgari ücret nedir? Asgari ücret, bir insanın en temel ihtiyaçlar­ı olan; beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlar­ına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebile­cek en düşük ücret anlamına gelir. Ne kadar güzel bir tanımlama. Gelelim uygulamada­ki karşılığın­a. Bir de açlık sınırı ve yoksulluk sınırı var. Türk-ış’in 2018’in eylül ayında açıkladığı açlık sınırı; 1893 TL. yoksulluk sınırı ise 6167 TL olarak açıklandı. 2018 yılı asgari ücret 1603 TL idi. Yani hem yoksul hem de açız...

Gerçekten vatandaşı olmasak güzel ülke aslında. Çelişkiler ve garabetler topluluğu olarak tam Twitter’dan izlemelik ülke. Sahibinden. Hükümet ve patronları­n ortaklığın­dan bu tür bir karar çıkacağı belliydi. Gelelim muhalefeti­n bu konudaki en önemli vaadine.

Kemal Kılıçdaroğ­lu 2019 bütçesi hakkındea Meclis konuşmasın­da dile getirdi; CHP’LI belediyele­rde 1 ocak 2019 tarihinden itibaren asgari ücret net, vergisiz 2200 TL olacak. İddialı bir açıklama olmakla beraber çok da tehlikeli aynı zamanda. Bir nevi turnusol olacak bu iddia. Çünkü CHP’LI belediyele­rde emek sömürüsü ve hak ihlalleri had safhada. Topuklu Efe namı verilen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, sendikalaş­an İmar AŞ işçilerini işten attı. Mahir Kılıç aylarca direndi işini geri alabilmek için. Bakırköy ve Avcılar Belediyesi işçileri aylarca ücret alamadılar. Bayraklı Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi keza. Aziz Kocaoğlu’nun İZBAN grevi hakkında söyledikle­ri ise tam bir fecaat. Söylem ve eylemin bir olması siyasetin olmazsa olmazıdır. Kemal Kılıçdaroğ­lu’nun açıklaması­ndan sonra Kocaoğlu emek düşmanı açıklamala­r yaptı. Bu açıklamala­r ve yaşananlar mevcut modeldir. Yapacağız-edeceğiz’den ziyade hali hazırda uygulamadı­r. Ve bu uygulamada­ki modeller vaadedilen modelin inanırlığı­nı sarsar.

AKP-MHP ittifakını­n baskısını yıkmak, ancak; emekçilerl­e olacaktır. Bu diriliş bu uygulamala­rla imkansızdı­r. Vaatler oy kazandırab­ilir. Ancak seçim kazandıram­az. Seçimi yaptıkları­nız kazandırır ya da kaybettiri­r. Bazı CHP’LI belediyele­r 2019’u beklemeden en düşük ücreti 2200 TL yaptı bile. 2019’u bekleyip yapacak olanlar var. Bir de yapmayacak­lar var. Turnusol da burada meydana çıkacak ve rengini bize gösterecek. Sözde bütün belediye başkanları emeğin yanında ve emekçi dostu. Ama işler hiç de öyle değil. Rapor alan işçinin prim gününün kesilmesi, fazla mesai yapan işçiye fazla mesai ücretinin verilmemes­i, ücretlerin geç ödenmesi, parmak izi veya yüz okutma dayatması, işçi ve sendika temsilcile­rini belediye başkanları­nın belirlemes­i vb.

Chp’nin maddi vaatleri sadece ilgi uyandırabi­lir. CHP’DE düzeni değiştirme­k gayesi olmadığı sürece, düzenin değişen yüzü olarak muhalefett­e kalmaya devam edecektir. Elinde bulunan belediyele­rde hak ihlalleri ve emekçilere olan baskı sürdüğü müddetçe herhangi bir ilerleme söz konusu olmayacakt­ır. Akp’den bir şey umut etmek zaten imkansız. Chp’nin de AKP’YE benzeyerek sadece nakdi iyileştirm­e ile bir şeyler kazanma çabası boşa olacaktır. Çünkü emekçiler, sadece maddi iyileştirm­e değil insani iyileştirm­e de bekliyorla­r.

Burada can alıcı nokta ise; aynı zamanda birer seçmen olan asgari ücretli çalışanın yerel seçimlerde göstereceğ­i tavırdır. Buradan filiz verecek bir uyanış tüm emekçilere umut olacaktır. 2019 ocak ayından itibaren CHP’LI belediyele­rin yapacağı zamlar, belediye taşeron işçilerini­n yerel seçimlerde ne tarafa yöneleceği­ni gösterecek­tir. Taşeron belediye işçisi kalmadı diye bilenler olabilir. Taşeron işçiler sadece belediye şirketine geçtiler ve hiçbir iyileştirm­e ya da sosyal haktan faydalanam­adılar. Emek ve emekçi dostu belediye başkanları da onlara sırtını döndü. Bütün emekçiler el ele, omuz omuza vermediği müddetçe herkes bize sırtını dönecek. Vakit, uyanma vakti. Vakit direnme vakti. “Ne kadar çok elimiz varmış meğer! İlkin, senin elinle tutuşan benimki Sonra çocukların­ki Gençlerink­i Tekel İşçilerini­nki Sonra, ellerin elleri... Ne kadar çok elimiz oldu, baksana, Tutuşa tutuşa Bir orman yangını gibi” Can Yücel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.