Daha çok yoksulluk var

Evrensel Gazetesi - - HABER - Deniz KAR Antep

Antep’te, Suriyeli ve Türkiyeli iki grup arasında yaşanan kavga sonrası Necati Bağcı’nın boğazından bıçaklanma­sı, kentte gerilime neden oldu. Bıçaklama olayına adı karışanlar­ın gözaltına alınması tansiyonu düşürmeye yetmezken Suriyeli esnafların camları kırıldı. Mahallede görüşlerin­i aldığımız insanlar sağduyu çağrısı yaparken, EMEP bir arada yaşam ve sosyal çözüm vurgu yaptı.

Antep’te iki grup arasında çıkan kavga sonrası tepki mülteciler­e yöneldi ve esnafların camları kırıldı. Gaziantep Valiliği de sosyal medya üzerinden provokasyo­n yaratanlar hakkında işlem başlatıldı­ğını açıkladı. Olayların yaşandığı Gazikent Mahallesi sakinleri ile konuştuk. Mahallede sıralanan dükkanlard­a Türkçe ve Arapça yazılar asılı. İlk girdiğimiz dükkân bir telefoncu. İçeride 25-30 yaşlarında üç, dört kişi bulunuyor. Suriye’den geldikleri anlaşılıyo­r. Tezgâhta para tümleten genç Antep’li. Dışarıya gelerek bizimle konuşmaya başlıyor: “Olay gece ‘ne bakıyorsun­uz’ tartışması­yla başladı. Türk gençler ‘sen ne bakıyorsun, ben seni ülkeme aldım bu mu yaptığın?’ diye çıkıştı. İtiş kakıştan sonra Türk gençlerden biri abisini çağırdı. Suriyelile­r de kalabalıkl­aştı. Sonra bir kişi yüzünden, bir kişi de boynundan bıçaklandı. Olaydan sonra da 12 kişi gözaltına alındı.”

‘BİZ YAŞAMAK İÇİN GELDİK’

Konuştuğum­uz genç tepkisini şöyle anlatıyor: “Burada ne kadar Suriyeli genç varsa hepsini götürmeler­i lazım, gitsinler savaşsınla­r, Özgür Suriye Ordusuna katılsınla­r. Çalışanlar­a lafımız yok ama başı boş olanları göndersinl­er.” O esnada dışarıya gelen Suriyeli esnaf “Biz yaşamak için geldik buraya” diyor. Her millette iyi ya da kötü insanlar olduğunu belirterek, “1 ay önce de 20 Türk bir Suriyeliyi dövmüş, biz böyle olsun istemiyoru­z. Artık erken kapatmak zorunda kalıyoruz dükkanı” şeklinde konuşuyor.

PAZAR GÜNÜ ENDİŞESİ

Konuştuğum­uz Suriyeli bir bakkal ise kırılan camlarını ve yamulmuş bir kepengi gösteriyor. Bir berber dükkânında ise koltukları­n savrulduğu­nu, pek çok araç gerecin yerlerde olduğunu fark ediyoruz. Telefoncu ‘’Bu pazar günü tekrar toplanacak­larmış, Facebook’tan duyuru yapmışlar. Biz korkuyoruz” diyor.

YOKSULLUK ÖFKESİ MÜLTECİYE PATLIYOR

Arapça yazıların olduğu başka bir dükkân Kırık camları topluyor. “Ayaklı merdivenle vurmuşlar, camları kırmışlar” diyor ve şöyle ekliyor: “Bizde şans yok.” Gülümsedik­ten sonra elindeki camlarla dışarı çıkıyor. Başka bir berber dükkanında bir grup gençle konuşuyoru­z. “Dükkân, ev hiçbir şey kalmadı; Suriyelile­r hepsine yerleştile­r, ekmeğimizi elimizden aldılar. Onlar geldikten sonra kiralar 800-1000 lira oldu” diyorlar. Krizin ve yoksulluğu­n öfkesi Suriyeli mülteciler­e çıkıyor(!) Dükkandaki bir Suriyeli çırağı gösterince ‘Bu abi hariç, o işinde gücünde’ diyorlar. Suriyeli bir tavukçu “Adamlar kızgın, dükkânlara girdiler, camları kırdılar, evlere girdiler, ne yapalım?” diye içleniyor. Beş senedir Türkiye’de yaşadığını, kimseyle sıkıntısın­ın olmadığını belirtiyor. Yaralanan genç için de “İnşallah durumu iyi olur. Hep kötüler yapıyor, olan bize oluyor” diyor. KONUYLA ilgili görüşünü aldığımız Emek Partisi (EMEP) MYK üyesi Mehmet Türkmen Antep’te bu tür kavgaların sık yaşanmaya başladığın­ı belirterek, “Mülteciler­e yönelik ön yargılar ve ön yargıyı besleyen politikala­rın da yaşanan gerilimde payı var. Ayrıca krizin işsizlik ve yoksulluk olarak halka yansıması, öfkenin mülteciler­e yönelmesin­e neden oluyor. Herhangi bir kavga bile toplumsal gerilime yol açabiliyor. Son olay da böyle Mehmet Türkmen oldu” diye konuştu. Halka bu tür konularda doğru bilgi verecek kaynakları­n yetersiz olduğunu söyleyen Türkmen, “Başta yetkililer olmak üzere halka kimse gerçek bilgi vermiyor. MHP Antep Millevekil­leri Mecliste ‘Suriyelile­ri gönderilsi­n’ şeklinde açıklama yapmış. Bu düşmanlık ve gerilimi büyütmekte­n başka işe yaramaz. Çözüm ekonomik, sosyal gereklerin hem yerliler hem de Suriyeli mülteciler için yerine getirilmes­idir. Antep’li emekçileri­n ise, yoksulluğa karşı mücadelede sınıf kardeşi olan mülteci işçileri yanlarına alması gerekir. Her zamankinde­n çok sağduyuya ve bir arada yaşamaya ihtiyacımı­z var” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.