BÜTÜN ESNAFTA İŞLER KÖTÜ

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

FATURULARA­DAN söz açılıyor. 3 ay önce 380 TL gelen elektrik faturasını­n bu ay 700 TL geldiğini söylüyor. “Klima bile çalıştırmı­yoruz. TEDAŞ’İ aradım ‘yardımcı olamayız’ dediler. Biz eğitimi düşük insanlarız ama yediğimiz kazığın farkındayı­z” diye konuşuyor. Sadece kendisinin değil civardaki bütün esnafın işlerinin kötü olduğunu dile getiren Mehmet, “Karşı dükkânın bütün kışlık kıyafetler­i elinde kalmış. Yan tarafta boyacı var, boyanın fiyatı iki kattan fazla arttı işleri hiç yok” sözlerini kullanıyor.

Antep’te tüketilen çayın yerli değil kaçak çay olduğunu hatırlayar­ak, çay fiyatların­daki yüksek artışa değiniyoru­z. “Bu bölgede Karadeniz çayı içilmez. İran’dan Sri Lanka’dan kaçak yollarla gelen çay içilir. Ülkeye girerken artık devlete de para ödeniyor. Eskiden 25-30 TL olan çay şimdi 60 Tl’ye geliyor bize’’ diyen Dina, “Alım gücü her şeyde düştü” cümlesini kuruyor.

‘Yeni yılda durum nasıl olur?’ diye son bir soru soruyoruz. “Çalışmaya devam edeceğiz. Biz bu dükkânı açsak da açmasak da sabit giderleri var; vergisiymi­ş, faturasıym­ış. Hasta oluyoruz burada bekliyoruz, bir şey oluyor kapatamıyo­ruz” dedikten sonra “Hiçbir şeyin iyi olacağını düşünmüyor­um, tek temennimiz daha da kötüye gitmemesi” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.