Ekonomik kriz AKP’LI seçmeni de rahatsız ediyor

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU - Deniz KAR Mazlum AYÇİÇEK Antep

ANTEP’TE yerel seçim tartışmaları halkın gündemine girmeye başladı. Çeşitli mahallelerde bulunan kahvelerde yaptığımız muhabbetler, ekonomik kriz ile yerel seçimlerin birlikte tartışıldığını gösteriyor. Akp’nin yeniden adayı olan Fatma Şahin %55 oy ile geçtiğimiz yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı seçilmişti. İlçe adayları ise henüz netleşmedi. AKP’LI seçmenin yoğunlukta olduğu 8 Şubat, Çıkrosut ve Yukarıbayır’a giderek halkın yaklaşan yerel seçimler hakkındaki düşüncelerini ve seçimlerden beklentilerini konuştuk.

BİR DESTE FATURAYI MASAYA VURDU

İlk durağımız büyük çoğunluğunu AKP’LI seçmenlerin oluşturduğu 8 Şubat Mahallesi. Girdiğimiz bir kahvede iki kişinin oturduğunu görüyoruz ve sohbete başlıyoruz. Birisi nakliyat şoförü, adı Ramazan. Seçimlerde ne olur diye soruyoruz. “Bizim buralar hep Ak Parti’ye oy verir” diyor. Ekonomik durumdan ise şikâyetçi. Cebinden çıkardığı bir deste faturayı masaya vuruyor. “Gittim 1000 lira fatura ödedim” dedikten sonra “gene de dünyada en iyisi biziz” diye konuşuyor. Ardından karşısında oturan kalıp ustası Mehmet söze giriyor: “Nesini savunuyorsun bu adamın. 16 yıldır ülkeyi yönetiyor. Ekonomi darmadağın oldu. Suriye’den kötü oldu durum. Adamlardan buğday ithal ediyoruz.” Daha önceleri MHP’YE oy verdiğini artık oy vermeyeceğini dile getiren Mehmet, “Devlet Bahçeli AKP’YE hırsız diyordu. Şimdi iş birliği yapıyor” ifadelerini kullanıyor. Ardından Ramazan tekrar söz alarak: “Bütün devletlerle uğraşıyoruz. Erdoğan hepsiyle çarpışıyor, helal olsun. Ben Türküm kim Türküm diyorsa gider ona oy veririm” diyor.

SAVAŞ VE İŞSİZLİK TARTIŞMA SI

Mehmet lafa girerek, “Başımıza ne geldiyse ‘Türküm’ diyenlerden gelmedi mi? Savaşta hep fakir çocuğu ölüyor, sonra diyorlar ki ‘vatan sağolsun’ hesap sormaya kalkarsan içeri alıyorlar” sözlerini kullanıyor. İşsizliği ve ekonomik krizi sorduğumuzda ise Ramazan, “Benim yaşım 67, ben çalışıyorum. Çalışmak isteyene iş çok” dedikten sonra Mehmet, “Biz üç kişiyiz. Bul iş gidelim. Oğlan askerden geldi, boş; kız üniversiteyi bitirdi, boş. Burada canı yanmayan adam kalmadı. Ne yapalım adam mı öldürelim? Hırsızlık mı yapalım?” diye sitem ediyor. Biz kahveden ayrılırken

arkamızda tartışma devam ediyordu.

‘AKLI BAŞINDA MUHALEFET YOK’

Başka bir kahveye gidip oyun oynayan bir masaya yanaşıyoruz. İzleyicilerden Mustafa ile konuşuyoruz. Dolmuş şoförlüğü yapıyor Mustafa. Yaklaşan seçimleri soruyoruz. Bir şeyin değişmeyeceğini, beklentisinin de olmadığını söylüyor. Daha önce AKP’YE oy verdiğini fakat bu kez vermeyeceğini belirten Mustafa, “Aklı başında bir muhalefet yok olsa

ona veririz” diyor. Faturalardan ödediği vergilerden dert yakınan Mustafa, herkesin durumdan şikâyetçi olduğunu düşünüyor.

Seçimlerinde AKP’YE oy vermeyeceğini yine de Akp’nin kazanacağını söyleyen Mustafa, “Antep normalde Chp’nin kalesidir. Otobüslerde serbest kart uygulaması getirerek, sosyal yardım yaparak kitle kazandı. Geçen otobüse birisi bindi, serbest kart bastı. Senin neren engelli? diye sordum. Adam seçim döneminde AKP’YE çalışmış, serbest kart vermişler” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.