‘Tecridin kırılmasını istiyoruz’

Evrensel Gazetesi - - POLITIKA -

HDK Genel Kurulunda PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile kardeşinin yaptığı kısa görüşmeyi lütuf olarak gören anlayışın reddedildiği kurulda, tecridin kaldırılması talep edildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 9’uncu Dönem Genel Kurulu, “Emek, barış, özgürlük ve faşizme karşı toplumsal direniş” şiarıyla başladı. Ankara’da bir otelde düzenlenen Genel Kurula, HDK içerisinde yer alan çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü, sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, Genel Kurul’da bulunan isimler arasında. Genel Kurul’un yapıldığı salona, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafının yer aldığı ve üzerinde “Tecride hayır, yaşamı savunan direnişe ses ver” yazılı pankart asıldı.

Divanın belirlemesi ardından, saygı duruşuyla başlayan Genel Kurul’un açılış konuşmasını HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu yaptı. Tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven’in durumuna ve Öcalan’la yapılan görüşmeye değinen Koçyiğit şunları söyledi: Bu kısa süreli görüşmeleri, 3 yıllık temel izolasyondan, mutlak tecritten sonra lütuf olarak gören aklı da yönetimi de reddediyoruz. Biz tecridin sistematik bir şekilde kırılmasını istiyoruz. Ailesi ve avukatlarıyla ve daha önce olduğu gibi heyetlerle sistemli bir görüşme ve bu görüşmenin garanti altına alınmasını istiyoruz. Her seferinde bıçağın kemiği dayandığı yerde cezaevlerinde ve dışarıda arkadaşlarımızın eylemi sonucunda geliştiren 20 dakikalık kısa süreli tek seferlik görüşme, görüşme değildir.” Onur Hamzaoğlu, Türkiye’nin karanlık bir iktidarla yaşadığını belirtti. Hamzaoğlu, Genel Kurul sonucunda HDK eş sözcülüğünü devredeceğini de açıkladı.

‘TECRİT BARIŞA UYGULANMAKTADIR’

Abdullah Öcalan’a yönelik tecride ve Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın yaptığı görüşmeye değinen Sezai Temelli şunları söyledi: “Bu tecrit aslında barışa, demokrasiye uygulanan bir tecrittir. Bu tecrit nedeniyle bu ülke içinden çıkılmaz bir hale girmiştir. Savaş koşulları, şiddet, talan neredeyse olağanlaşmıştır. Bu tecrit koşulları tam da faşizmin kurumsallaşmasından başka bir şey değildir. O yüzden tecride karşı mücadele bir demokrasi, bir barış mücadelesidir.”

GÜVEN VE YÜKSEKDAĞ’DAN MESAJ

Genel Kurula mesaj gönderen Leyla Güven, “Bugün sizlerin gözü kulağı ne kadar içeride zindanlarda ise bizlerin de gözü kulağı dışarıda gelişecek direnişsel çıkışlardadır” dedi. Hdp’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu cezaevinden HDK Genel Kurulu’na telefon ile bağlandı. Yüksekdağ, katılımcılara “İmralı’nın kapısını hep birlikte açarsak Türkiye’de barışın ve özgürlüğünün yolunu açmış oluruz” sözleriyle seslendi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.