SUDAN MUHALEFETİ, EYLEMLERİNİ ARTTIRDI

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA - Al Arab

SUDAN’DA muhalefet partileri ve Sudanlı Profesyoneller Birliği geçtiğimiz cuma günü, Başkan Ömer Beşir’in rejimi devrilene kadar ülke genelinde gösteri yapmak ve protesto etmek için “intifada şehirleri, köyleri ve mahalleleri” haftası başlattığını duyurdu.

Muhalefetin ortak açıklamasında, Pazar günü (dün) Sudan’ın başkentinin kuzeyinde, Kuzey Hartum’da “Şehitler Yürüyüşü” düzenleneceği belirtildi. Buna ek olarak açıklamada, “Perşembe günü başkent Hartum’da ve bir dizi Sudan kentinde ‘Özgürlük ve Değişim’ yürüyüşü gerçekleşecek” denildi.

Profesyoneller Birliği, Sudan Temyiz İttifakı, Ulusal Uzlaşma İttifakı ve Muhalif Federal Birlik tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Sudan halkını rejim devrilene kadar gösterileri devam ettirmeye çağrıldı.

Sudan, geçtiğimiz on yıllarda bu hızda ve bu süreklilikte bir protesto hareketine tanık olmadı. Önceki hareketler, güvenlik güçleri tarafından hızla bastırıldı. Bunların sonuncusu geçen yıl ocak ayında patlak verdi.

Analistler, protestoların devamını öfke birikimlerinin ve mevcut rejimin politikaları üzerindeki gerginliğin doruk noktası olarak açıklıyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.