TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK

Evrensel Gazetesi - - KÜLTÜR -

Kübra sen işin daha çok mutfağındasın. Yayıma hazırlama sürecini en iyi bilenlerden biri olarak neler söylersin?

K.Y: Adnan Abi’yle birlikte bu işin ve ekibin parçası olmak çok kıymetli ve öğretici. Sabahattin Ali’yi emek harcamadan basmış değiliz, araştırdık, karşılaştırmalı okumalar yaptık... Bağlaçlar, ekler güncellendi, eski kullanımlar, şapka kullanımları vs. günümüze uyarlandı. Günümüzde yaygın kullanılmayan, unutulmuş ama sözlükte var olan kelimeler dönemin ruhunu ve Sabahattin Ali’nin kalemini yansıttığı için güncellenmedi. Misal çırçıplak, çırılçıplak olmadı. Bazı eserlerinde Sabahattin Ali’nin ölümünden önce yapılmış iki basım vardı. Biz ilk basımları tercih ettik. Ali’nin kaleminden çıkan bir harfe dahi zarar getirmeme titizliğiyle çalışma yürüttük. Tüm bu hazırlık süreci ve sonrası bizim için Sabahattin Ali okulu gibi oldu aslında...

A.Ö: Tam anlamıyla Sabahattin Ali okulu oldu. Daha önce okuduğumda görmediğim birçok şeyi gördüm. Bir kez daha edebiyat dersi aldım Sabahattin Ali’den.

O.Ö: Sohbetimiz siyasi cinayetle ne kadar büyük bir yazardan yoksun kaldığımızı gösteriyor, umarız eserlerinin yaygın şekilde yayımlanması yeni Sabahattin Alilerin, toplumcu anlamda yeniden güçlü bir edebiyatın çıkmasına da vesile olur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.