KAPAK TASARIMLARI FARK YARATIYOR MU?

Evrensel Gazetesi - - KÜLTÜR -

Kapak tasarımlarına ilişkin de bir tartışma başladı, fark yaratacak şeyin kapaklar olduğu söyleniyor, bunu nasıl değerlendirirsiniz? K.Y: Kapaklar ortaya çıkarken hem dönemini anlatıp hem de günümüze yakınlaşmasını istedik; hem Sabahattin Ali’yi hatırlatacak hem de eserin içeriğine uyumlu olacak görseller kullanmak istedik. Devrim Koçlan tasarımları yaparken bu noktaya dikkat etti. Gördüğümüz kadarıyla çoğunlukla Sabahattin Ali’nin kendi görselleri tercih edilmiş, biz bunu tercih etmedik. A.Ö: Bizim kapaklar Sabahattin Ali’yi ifade eden görseller, Seçme Öyküler’de kullanılan daktilo, İçimizdeki Şeytan’daki pipo da Sabahattin Ali aslında. Kürk Mantolu Madonna’nın kapağı kendi içinde başarılı bir illüstrasyon. Kuyucaklı Yusuf’un kapağındaki desende bir şey daha olması lazımdı belki diye düşünüyorum. Çok önemli bir olaydır Kuyucaklı Yusuf biliyorsunuz, bir Anadolu kasabasının yöneticileriyle halkı arasındaki çatışmayı anlatır ki o yanı çok önemlidir.

sistemin içinde işçilerin, köylü kadının, küçük bir çocuğun, fakirin fukaranın ahvalini anlatıyor. Ustamız romantik mi, evet ama sadece bu değil, kaleminin ucunda bireyin ve toplumun acıları var. Öne çıkardıklarımız ve vurguladıklarımız, Sabahattin Ali’ye yaklaşımımız bizi ayıran nokta olacaktır. Yazdığı eserlerin şimdi hayatta nasıl sınandığını, olan bitene karşı nasıl hâlâ ayakta durabildiğini ve bunun da arka planını okura anlatmak prensibimiz ve sorumluluğumuzdur.

O.Ö: Etkinliklerle Sabahattin Ali’yi ve eserlerini anlatmayı çok önemsiyoruz; bu mücadelesinin ve siyasi cinayetin de daha görünür kılınması demek. Çukurova Kitap Fuarında sene boyunca yapacağımız etkinliklerin startını verdik, söyleşimizin başlığı ise “Hangi Sabahattin Ali?” idi. Aslında Sabahattin Ali nasıl okunuyor ve nasıl okunmalı gibi soruları da gerektiriyor tüm tartışmalar.

A.Ö: Evet Sabahattin Ali romantik, gerçekçi, masalcı ve sonuna kadar mizahçı bir yazardır. Müthiş bir alaycılığı var. Onun mizahı toplumsal çelişkileri daha da derinleştirmesi açısından çok önemli. Bütün yazarlarda gerekli olan o mizahtır. O mizah olmasa o derinliği hiçbir yazar sağlayamaz.

H.Z: Üretim ilişkilerinin de farkında, bence politik ekonomi de okumuş, toplumsal bilinçle yazmış demokrasi sorununu, dünün bugünün değil her zamanın meselesi olanı. Dolayısıyla sadece romantizmle açıklamak, büyük haksızlık Sabahattin Ali’ye...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.