TARİŞ yönetimi işçilere ve sendikacılara dava açtı!

Evrensel Gazetesi - - HABER - Dilek OMAKLILAR İzmir

TARİŞ yönetimi DİSK/GİDA-İŞ Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan işçilere ve TARİŞ işçilerini destekleyen sendikacılara ‘işgal’ gerekçesiyle dava açtı. Gıda-ış ve TARİŞ işçileri duruma tepki gösterdi.

TARİŞ işçilerinin işten atıldıkları gün fabrikada eylem yapmalarının ‘işgal’ olarak gerekçe gösteren yönetim, işten attığı işçilere dava açarken, Gıda-ış Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek ile ilk gün eylemde işçilere desteğe gelen Genel-ış 2 No’lu Şube Mali Sekreter Ümit Gültekin, DERİTEKS Genel Merkez Yöneticisi ve İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz ile Birleşik Metal-ış Sendikası Schneider Electric İşyeri Baştemsilcisi Sedat Sadak hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘SERMAYENİN TUTUMU’

Duruma tepki gösteren Gıda-ış Genel Başkanı Seyit Aslan, TARİŞ yönetiminin işçilerin sendikalaşma mücadelesini kırmak için her yolu denediğini ifade etti. Aslan, “İşverenin şikayeti üzerine dayanışmaya gelen üç emek örgütü temsilcisi, sendikamızın Ege Bölge Temsilcisi ve işten atılan beş üyemizin de olduğu dokuz kişiye dava açılmış bulunuyor. TARİŞ işvereninin bu tutumu, sermayenin ortak tutumudur. TARİŞ yönetimi işçilere karşı sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinde sınıf tutumu almıştır” dedi. Aslan, “İZENEREJİ işçilerine karşı alınan tutum, 3. havalimanı işçilerinin gözaltına alınması, aylarca tutuklu kalmaları, Flormar ve Cargill işçileri üzerindeki baskılar ve daha birçok işçi direnişleri ve hak alma mücadelesi üzerindeki baskıları düşündüğümüzde yaşanan gelişmeler sermayenin ve iktidarın her alanda nasıl ortak tutum aldığını gösteriyor” diye konuştu.

‘AÇILAN DAVA KEYFİDİR’

TARİŞ yönetiminin yaptıklarıyla işçilerin bu mücadeleden geri duracağını, sineceğini sandığını belirten Aslan, “Mahkemelerin işverenlerin her şikayetini dava konusu yapması, dayanışmaya gelen ve atılan işçilere dava açması tam bir hukuksuzluk ve keyfiyettir Polis fezlekesi ve işveren şikayetiyle dava açılması kabul edilemez. Her alanda olduğu gibi hukuk alanında mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

TARİŞ direnişinde 69 günü geride bırakan işçiler ise “İşyeri müdürlerinin talimatı üzerinde dava sadece kapıdaki işçilere ve sendikacılara yönelik açılıyor. İşverene açtığımız davaya misillemedir. İşçilerin taleplerini dinlemek yerine sendikaya ve bize saldırıyorlar” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.