‘Saldırılara karşı bir araya gelmeliyiz’

Evrensel Gazetesi - - HABER -

KRİZE KARŞI EMEK BULUŞMASI

“KRİZİ biz yaratmadık, bedelini de biz ödemeyeceğiz” diyen Manisalı işçiler, “krize karşı emeğin buluşması” panelinde bir araya geldi. Konuşmalarda işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı birlikte olmanın önemine vurgu yapıldı.

Genel-ış 5 No’lu Şube Yöneticisi Sinan Uğur ve Manisa Organize Sanayi işçisi İlhan Yıldırım’ın konuşmacı olarak yer aldığı panele çeşitli iş kollarından işçiler katıldı. Sinan Uğur, “Bir tarafta depolarda istiflenen mallar, bolluk, diğer tarafta ise yoksulluk. Bu krizin faturası emekçilere kesilmek isteniyor” dedi. Yerel seçimlerden sonra krizin daha çok hissedileceğini ifade eden Uğur, “Krizin kaynağı kapitalist sistemdir. Ancak yöneticilerin yanlış politikaları da önemli bir etkendir” diye konuştu.

‘SOMUT TALEPLER ETRAFINDA CEPHE OLUŞTURMALI’

Krizi işçilerin yaratmadığını ifade eden Uğur, “Fakat cefasını biz çekiyoruz, peki ne yapacağız? Bunu reddetmenin kalkış noktası emekçilerin ortak talepler etrafında bir araya gelmesidir. Batan firmaların kamulaştırılması, maaşların azaltılmadan çalışma saatlerinin düşürülmesi, vergide adalet gibi somut talepler etrafında geniş bir cephe oluşturmaktır” dedi.

Türkiye’nin ilk defa kriz yaşamadığını söyleyen metal işçisi İlhan Yıldırım ise “Biz bu krizin sonuçlarını her alanda hissediyoruz. Enflasyon, işsizlik, pahalılık. Bütün bunlara karşı birleşik ve örgütlü bir hat örerek mücadelenin yollarını aramalıyız” dedi. İktidarın grev karşıtı politikalarına da değinen Yıldırım, “Bize dayatılan bir kriz var, devlet bize politik bir savaş açmış durumda. Bizler de sınıfımızla yani işçi sınıfıyla birlikte bu saldırılara karşı örgütlenmeliyiz” dedi.

Panelistlerin ardından söz alan Dısk/tekstil üyesi bir işçi, “Kriz var diyerek daha az işçiyle, iş yükünü artırarak daha fazla üretim yapmak istiyorlar. İş yeri müdürüyle yaptığımız son toplantıda da bunu tartıştık sendika arkamızda durmadı, sendikalarda işçiler aktif rol alıp bu alanları denetlemeli” diye konuştu.

‘HER ALANDA MÜCADELE ETMELİYİZ’

Tekgıda-ış Sendikasının örgütlü olduğu Pepsico fabrikasında çalışan bir işçi de “Fabrikamızda bir üretim bir de paketleme bölümleri var. Manisa’da çalışma devirleri çok yüksek. Aynı fabrikanın Kocaeli ayağında da çalıştım; orada böyle bir sorun olduğunda işçiler gidip devirler düşürülmediği takdirde çalışmayacaklarını söyleyerek devirleri düşürüyorlar. Yani önemli olan sendikayı seçmek değil, sürekli mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. İşçi, “İlk önce metal iş kolunda çalışmaya başladım ve bir sendikaya üye oldum. Sendikanın temsilcisi bizimle konuşmaya gelecek dediler. Çok yüksek model bir arabayla geldi ve onun bizi anlayamayacağını orada kavradım ve ilk o zaman sorgulamaya başladım. Yani sendikayı seçtikten sonra da, hayatımızın her alanında mücadele etmek zorundayız” diye konuştu. (MANISA/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.